۱۳۹۳ يکشنبه ۳۰ شهريور
:: ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۰ شهريور Sunday 21 September 2014 07:30 کابل - GMT 04:00    

1387/11/16 : تاریخ مطلب پاسخ به سوالات احکام

پاسخ به سوالات...

 
نظرات :
Admin :
با سلام، در معرفی فقها از طرف جامعه مدرسین هیچ ملاحظه ی سیاسی وجود نداشته و ندارد ، وسوسه در خودتان راه ندهید. موفق باشید
مهسا :
سلام.فردی از بستگان فوت نموده و فرزند پسری هم ندارد. هم نماز قضا دارد و هم روزه قضا. چکار باید بکند؟ آیا می تواند کسی را اجیر کند؟ کدام را اول انجام بدهد؟
محمد :
اگر در ماه مبارك رمضان با دختر نامحرم صحبت كنيم روزه باطل است يانه ....
شاگرد :
سلام. من شاگرد مکانیکی هستم در خیابان نارمک. کنار مغازه ما مسجد است. اوستام برای کارهای معمولی از دستشوئی مسجد استفاده می کنه . من به او گفتم این مکان برای نمازگزاران است و توباید اول اجازه بگیری و لی او قبول نمی کنه. می خواهم بدانم آیا استفاده از دستشوئی و وضوخانه برای افراد غیر نمازگزار جایز است؟
بهمن :
دیدن فیلم های خارجی بدون سانسور،در ماه رمضان مشکل دارد؟ اصولا دیدن این گونه فیلمها آیا موردی دارد؟
عباس :
سلام آقای مهدوی. من مردی هستم ضعیف و بیمار. پدرم سالها قبل فوت کرده است. ظاهرا باید نماز و روزه و .... او را من قضا کنم. وضع مالی درست حسابی ندارم. بنیه سالم هم ندارم. چکار باید بکنم؟ می تونم نماز قضا های خودم را هم به نسل بعدی بسپرم؟
زینب :
با عرض سلام خدمت فقیه عالیقدر ایت الله مهدوی: سوالی از ایشان داشتم که البته شرعی نیست .امروز مصادف با 16رمضان 1388وقتی جز 16 قران مجید را میخواندم در سوره ی مبارکه ی کهف سوالی برای من ایجاد شد که چرا حضرت خضر ان پسرک را کشت مگر راه دیگری نبوده یا حداقل اول اورا از راه های دیگر هدایت میکردند وبعد اورا میکشتند.مگر نه این است که دین خدا با کشت وکشتار مخالف است.البته میدانم که این دستور خداوند بوده است ولازم الاجرا.
هادی :
من مبتلا به بیماری تیروئید هستم وباید هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوم یک عدد قرص بخورم در غیر این صورت حال عمومی بدنم تغییر می کند 0با توجه به اینکه بعد از اذان به هیچ عنوان نمی توانم بیدار بمونم 0چه طور میتوانم روزه بگیرم ؟
lvdl :
ایا دیدن کارتونهای خارجی بدون سانسور اشکالی دارد
سوال :
مگر رضایت فلبی در ایجاد رابطه مهم نیست؟ چرا حتما باید صیغه خوانده بشود؟بابا مامان ها راضی هستند. و اجازه می دهند. دو جوان هم راضی واقعا باید صیغه خواند؟ ؟؟؟؟
نماز قضا :
سلام. من چند وقت قبل در موقعیتی بودم که دسترسی به آب نداشتم و خاک پاکی هم نبود. به خیال خودم نماز واجب بر من نبوده و نگاهش داشتم تا بعدها قضای آنرا به جا آوردم. می خواهم بدانم- آیا در شرایطی مثل من. نماز واجب است یا باید بعدا خواند؟
گرفتار :
سلام. خواهشا جواب من را درست و با حوصله بدهید. تکلیف مردی که سالها با همسر ناسازگار و بی اخلاقش زندگی می کنه چیست؟خوصا که بچه هم داشته باشند و راه طلاق بسته شده باشد.این مرد بدبخت آیا برای ارضای نیاز روحی خود حق ندارد با شخص دیگری صحبت و رابطه عاطفی بدون دخالت و تماس جسمی داشته باشد.لطفا کمک کنید
cancel :
يكي از مقلدين آيت الله العظمي بهجت هستم .آيا مزي پاك است ؟.با تشكر از زحمات فراوان شما اميدوارم هر چه زود تر پاسخ سوالم را برايم ارسال كنيد
؟؟؟ :
ببخشید. ارتباط با همسر -و بوسیدن قسمتهای خاص بدن0شرمگاه) آیا حرام است؟
ق :
سلام. اگر دختر خانمی ، قبلا رابطه جنسی با کسی داشته ولی ازدواج نکرده،آیا می توان ایشان را بدون اجازه پدر صیغه نمود؟ چون دختر نیست اما ازدواج هم نکرده و به علاوه به اندازه کافی هم تجربه زندگی مشترک و درک آن را دارد. لطفا پاسخ بدهید.
علی :
سلام. شروع سال مالی چه زمانی است؟
salek :
سلام. میشه لطفا در مورد خمس هم کمی توضیح بدهید
س :
سلام.بستن گردنبندی که اسم الله روی آن است برای فرد حائز جایز است؟
ط :
فرد مجردی هستم. زیر 18 سال.می گوئید با کسی سکس نداشته باشیم. گناه است. خود ارضائی نکنید... گناه است. شب تو خواب .... می شویم. نماز و کلی چیز دیگه برای ما باطل است. می شه بفرمائید یک پسر مجرد تو این زمانه با این اوضاع باز تر جنسی چکار کنه؟
a.l.e :
اما اندکی پس از ورود کروبی، فضای نمایشگاه نامناسب‌تر شد و عده‌ای از حاضران با شعارهای "مرگ بر منافق"، "منافق برو بیرون"، "مرگ بر دروغگو" و "مرگ بر ضد ولایت فقیه" به حضور کروبی اعتراض کردند.
a.l.e :
سلام. من می خواستم به این مجموعه گیر حسابی بدم. اما جواب شما خیلی جالب بود و منو به فکر برد. راست می گید. دارم با خودم کلنجار می رم... یعنی واقعا شما ها با این حرکات و فحاشی ها مخالفین؟ کاش کاری می کردید که مردم هم این را بفهمند که کسی به کسی تعصب نداره. ممنون .
sanam :
با سلام و خسته نباشید . من به کمک شما خیلی نیاز دارم لطفا من را راهنمایی کنید. 3 سال است که با پسری آشنا شدم و الان با هم تا حد ازدواج و خواستگاری هم پیش رفتیم . وقتی به خواستگاری آمدند رسم و رسومات آنها با اینکه از یک استان بودیم با ما خیلی فرق داشت . ولی خانواده ام بعد از مدتی رسم و رسومات آنها را پذیرفتن . آنها اصرار داشتن که حتما زسم و رسومات خودشان برای مراسم عقد و عروسی اجرا شود . بالاخره بعد ازمدتی خانواده ام را راضی کردم که این قضیه را کوتاه بیایند. من از روزی که تصمیم به ازدواج با این آقا گرفتم به ایشان عرض کردم که خانواده ام مهریه را پایین تر از 1000 تا قبول نمیکنند و حتی مهریه خواهرم 1365 تا بوده او هم گفت خانواده اش و خودش مشکلی ندارن و الان بعد از 3 سال فهمیدم که بخاطر اینکه من را از دست ندهد این حرف را به من زده . از طرفی ما مشاوره ژنتیک رفتیم و دکتر به او گفت که مشکل ناباروری دارد و تا 3 ماه باید ازدواجش را به تعویق بیندازد . این آقا فوق دیپلم دارد و من لیسانس دارم و یک سال نیز من از او بزرگتر هستم . از طرفی شغلش نیز وابسته پدرش هست یعنی در شرکت پدرش مشغول به کار هست . هیچ امکانات مادی هم ندارد . خانواده من با توجه به این مسائل مخالف هستن و از طرفی خانواده او تا به حال خیلی پشت سر من به نا حق حرف زده اند . به نظر شما من چکار کنم ؟ من یک خواستگار دیگری هم دارم که به دلیل سیگار و مشروب ردش کردم حالا بماند که در این 3 سال خیلی از موقعیتها و خواستگارانم را به دلیل این آقا جواب دادم. من فقط بخاطر اینکه از او محبت زیاد دیدم و فکر کردم اخلاقش خوب است با او ماندم ولی الان با توجه به این مسائل اولا باید 3 ماه بمانم که ببینم مشکل ناباروری اش چه میشود . اگر مشکلش حل شد خانواده ام چون با رسم و رسومات آنها کنار آمده اند محال است که با مهریه نیز کوتاه بیایند در ضمن آنها روز خواستگاری به ما تهمت زدن که شما نقشه دارین که مهریه را بالا گرفته این . پدر این آقا پولش از پارو بالا میرود ولی حاضر نیس برای پسرش که نه تحصیلات دارد و نه استقلال شغلی امکانات مادی فراهم کند . با توجه به این شرایط و اینکه ما دو تا بیش از اندازه همدیگر را دوست داریم جدایی نا ممکن و خیلی سخت است . پس چاره چیست ؟ آنها خیلی پشت سر ما حرف زده ان ما آنها را بخشیدیم . اگر مهریه را هم به حرف آنها گوش دهیم تا آخر عمر باید اسیرشان باشیم من واقعا نمیدانم با این همه مسایل چطور کنار بیایم.خانواده ام نیز مهریه را بخاطر تهمتهای آنها پایین نمیاورند.چاره چیست ؟ لطفا کمکم کنید . کارم فقط گریه شده .ممنونم
sara :
باسلام و خسته نباشد.دختري هستم 28 ساله كه مدت 2سال است عقدكرده هستم . نامزدم مدت 3ماه است كه رفته و مرا بلاتكليف رها كرده و علي رغم تلاش من و خانواده ام براي آشتي و صحبت و حل ناراحتي ها و اختلافات، ايشان و خانواده اش با كمال بي خيالي هيچگونه همكاري نداشته و خود او اصلا ظاهر نميشود..و هيچگونه خبري از او نداريم.. آيا من مي توانم به خاطر عدم مراجعه او و بلاتكليفي شكايت كنم؟؟؟
... :
من یک سال است ازدواج کرده ام. همسرم دائم خانواده خودشو بهتر از مال من نشان می دهد. من هم خسته شده ام و ایرادات خانواده او را می گیرم. او کوتاه نما ید و داره جنگ به پا می شه چکار کنم؟
chinwhw :
باسلام می خاستم بفهمم خود الزایی روزه را باطل می کند با تشکر چن
مهدوی :
باسمه تعالی سلام . خودارضایی اگر منجر به جنابت بشود روزه را باطل می کند. این عمل حرام است و از این کار زشت بسیار نهی شده است.
chinwhw :
با عرض سلام می خواستم بپر سم انسان زمانی که جنوب می شود۰بعد از غسل برای نماز لازم است وضوبگیریم با تشکر chinwhw
chinwhw :
با عرض سلام می خواستم بپر سم انسان زمانی که جنوب می شود۰بعد از غسل برای نماز لازم است وضوبگیریم با تشکر chinwhw
سید :
با سلام میخواستم بدانم چرا بعضی از مراجع تقلید در غسل ترتیبی رعایت ترتیب بین طرف راست و چپ را واجب میدانند که اگر رعایت نشود غسل باطل است و بعضی دیگر واجب نمیدانند؟ خیلی ممنونم
chinwhw :
با سلام من در شمال نروژ ۱سال می شه که زندگی می کنم اینجا ساعت ۱۱ تاریک می شود و من ساعات نماز رو از سایت مسلم دات نو می گیرم می خواستم بپرسم وقت نماز شیعه و اهل سنت فرق می کند یا خیر چون من نماز مغرب رو ساعت ۱۰ شب می خوانم ولی هوا تاریک نشده مشکلی است یا خیر با تشکر
نسزین :
من دختری هستم 21 ساله با پسری صحبت میکنم حدود 1ساله 3 ماه خانواده ها هر دو طرف میدانند و من با مادر پسر صحبتم کردم اونم این کار را کرده ما قصد ازدواج داریم خانواده پسر میگویند که باید کمی پول دستان بیاییذ تا بتوانیید زندگیتان را شروع کنید اگر تا اون موقع ما تلفنی با اطلاع خانواده ها صحبت کنیم چه حکمی دارد گناه دارد کمکم کنید با تشکر
محمد :
بسمي تعالي.با تشكر فراوان.آيا ازدواج با دختري كه به اصطلاح زشت است مانعي داريد.توضيح دهيد
مهدوی :
با سلام و عرض ارادت ممنون از لطف شما به جهت ارسال پاسخ استفتا...
مهدی :
با سلام اقای مهدوی می خواستم بپرسم من هر روز نوحه مداحی گوش میدهم چون خیلی دوست دارم و بجز اون هیچی گوش نمی کنم اخه ارزو دارم همراه پدرومادرم یک روزی برم کربلا ویک مشکلی هم دارم دعا کنید برام تا اون مشکلم برطرف بشه انشا الاه این روزها که محرم نیست عیبی ندارد با تشکر
رامين :
سلام و خسته نباشيد خدمت شما من پسري هستم 22 ساله كه حدود نه ماه هست با دختر عمويم دوست شده ام همديگر را خيلي دوست داريم و تصميم ازدواج داشتيم ولي الان زن عمويم فهميده و نميگذارد ما با هم ازدواج كنيم به نظر شما ما بايد چيگار كنيم در ضمن عمويم و پدر و مادر من راضي هستن به اين ازدواج
z.s :
باعرض سلام. اگر در حین وضو گرفتن النگو در دستمان بالا برود و جابه جا شود وضو باطل می شود؟
معصومه :
رفلکس معده(برگشت محتویات معده به درون دهان) باعث ابطال روزه می شود؟
غریبیان :
آیا می توان کفاره روزه را به اقلیت دارد؟
زید :
سلام و خسته نباشید! بنده خارج از ایران نامه می نویسم و بنده هم مستبصیر هستم و چون به خاطر مشکلی که با خانواده داشتم طلاق دادم و در صورتی که حکم شرعی داریم آیا برای حل مشکل به دادگاه طاغوت مراجه کردن جایز است یا نه؟
مهدوی :
http://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
مهدوی :
با سلام و احترام. آنچه در وضو لازم است شستن دستها از آرنج به سمت انگشتان است و شست و شوی برعکس موجب بطلان وضو می شود و مورد ذکر شده شستشو به حساب نمی آید و در وضو اشکال ایجاد نمی کند.
مهدوی :
با سلام و احترام. آنچه در وضو لازم است شستن دستها از آرنج به سمت انگشتان است و شست و شوی برعکس موجب بطلان وضو می شود و مورد ذکر شده شستشو به حساب نمی آید و در وضو اشکال ایجاد نمی کند.
مهدوی :
اگر بی اختیار محتویات معده به فضای دهان بیاید باید آن را خارج کرد و از فرو دادن آن جلوگیری کرد و روزه صحیح است.
hhh :
سلام،من می خواهم برای عروسیم ناخن بکارم میخواهم بدونم برای وضو گرفتن و غسل کردن مشکل دارد؟
مجید :
با سلام و خسته نباشید خدمت شما اگر برای غسل کردن از هر دو دست برای شستن طرف راست و طرف چپ بدن استفاده شود مانعی نیست
مهدوی :
با سلام و احترام؛ برادر محترم آقا مجید مورد مطرح شده اشکالی در غسل ایجاد نمی کند. موفق باشید.
مهسا :
با سلام حاج آقا مهدوي من دختري 29 ساله هستم و هميشه پايبند به نماز و روزه و حجاب بوده ام و هيچ مشكلي در سلامتي جسمي و روحي ندارم ولي مدتيست بخاطر اينكه مجرد مانده ام دچار افسردگي شدم و متاسفانه نمازم دست و پا شكسته شده و همچنين با پسرها دوست ميشم و ارتباط داشته ام البته بكارتم را حفظ كرده ام حالا پشيمانم و دچار عذاب وجدان شده ام استغفار نموده ام ولي احساس ميكنم خدا هيچوقت مرا نميبخشد چكار بايد بكنم ؟ كه از عذاب وجدان خلاص شوم چه دعا و چه ذكري مناسب است؟ تو رو خدا كمكم كنيد.
مهدوی :
با سلام انسان مورد نظر اسلام کسی است که به اعتدال رسیده است و تعادل دارد و دستورات این بزرگترین نسخه هدایت الهی در راستای تکامل انسان و دستیابی به تعدیل همه قوای حیوانی و غیره است؛ باید به نماز و روزه متوسل شد و از خداوند یاری خواست برای رسیدن به مقام انسانیت اصلا مسأله جهاد نفس که به عنوان جهاد اکبر معرفی شده است در این جهت می باشد که انسان بر خلاف خواسته خود عمل کند و به تأدیب نفس بپردازد؛ این بهانه ای غیر قابل قبول است که من جهت میل و اشتها و به گفته شما شهوت از وظایف اصلی انسانی خود وامانده ام... مانند کسی که به بهانه این که من میل شدید به خواب دارم سر کار و کلاس خود حاضر نشود و از وظایف کاری خود بازماند این بهانه ای ناپذیرفتنی است ... با امید موفقیت در این جهاد بزرگ
مهدوی :
با سلام و تشکر گرفتن ناخنها در ایام عادت مانعی ندارد و تنها در صورت بروز علایم جنابت که در رساله توضیح المسائل آمده غسل واجب میشود.
مهدوی :
با سلام خواهر گرامی البته به صرف خواستگاری و قبل از عقد نباید روابطی باشد و در صورتی که بوده باید بین خود و خدا مسأله را حل کرد و توبه نمود و از طرح آن موضوع با همسر آینده باید به شدت پرهیز کرد. موفق باشید
مادر :
من بچه ای شیرخوار دارم که 14ماهه است و مداوم شیر میخوره و من روزه نمیگیرم تکلیف من چیست با تشکر ایت الله مکارم شیرازی
علی :
ایا رفتن به دندان پزشکی روزه را باطل میکند
مهدوی :
با سلام و احترام برادر گرامی علی عزیز! كشيدن دندان و هر كارى كه سبب خون آمدن از دهان و موجب ضعف شود برای روزه دار مکروه است و بهتر است این کار را به زمان بعد از افطار موکول کند ولی به هرحال در صورتی که چیزی از گلو پایین نرود روزه را باطل نمی کند.
ali :
با عرض سلام و خسته نباشید.با توجه به اینکه جنابت روزه را باطل می کند می خواستم بدانم آیا فردی قبل از اینکه روزه گرفته باشد جنوب شده باشد در حالت جنوب میتواند روزه بگیرد؟
مسعود :
با سلام آیا می توان به دلیل داشتن امتحان چند روزی از روزه های واجب را نگرفت و بعدا " قضا نمود ؟
زهرا :
سلام.خسته نباشید.اگر دختر یازنی بدون دخول خودارضایی کندایا روزه اش باطل است واگر باطل نیست باید کفاره بدهد؟
فرنوش :
با عرض سلام و قبولی طاعات.سوالات دینی دارم ولی ایمیلی ندارم که بدهم.چطوربپرسم
ریحانه :
با سلام رفتن به پارک های ابی رو باز در خارج از کشور که مختلط میباشد برای زن ومرد چه حکمی دارد (در صورتی که با پوشش برویم )
مهدوی :
برادر عزیز علی! با سلام و احترام؛ در پاسخ به سوال شما ضمن عذرخواهی از تأخیر در جواب به عرض می رسد: جنابت اگر به واسطه احتلام و خواب دیدن و امثال آن صورت گیرد موجب بطلان روزه نیست و شخص جنب باید قبل از اذان صبح غسل کند تا روزه اش صحیح باشد.
مهدوی :
برادر عزیز آقا مسعود با سلام و عرض ادب؛ امتحان داشتن و انجام کارهای سخت مجوز روزه خواری نیست و در ایام امتحان با تنظیم وقت مطالعه و تقویت و استفاده از تغذیه مناسب می توان به کارهای روزمره رسید.... موفق باشید
مهدوی :
خواهر محترم با سلام؛ عمل ذکر شده همان استمنا می باشد که از گناهان بزرگی است که عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت و با روح روزه داری سازگاری ندارد و روزه را نیز باطل می کند و کفاره را نیز موجب می گردد. جهت اطلاع بیشتر به رساله توضیح المسائل مرجع تقلید خود، احکام غسل جنابت، مبطلات روزه و کفاره روزه مراجعه فرمایید.
مهدوی :
خواهر گرامی با سلام؛ در صورتی که سؤال از مواردی است که قابل طرح در فضای عمومی سایت می باشد در همین محل مطرح فرمایید و در صورتی که از موارد خصوصی و محرمانه است ارائه ایمیل و ضروری می باشد.
مهدوی :
با سلام خدمت برادر عزیز امین! بله جبران خسارت لازم است و شما می توانید از اداره مربوطه استعلام فرمایید بدون این که نوع خسارت و شخص را معرفی نمایید.
tanha :
باسلام من دختری33 ساله هستم و دانشجوی فوق لیسانس رشته مشاوره خانواده هستم خانواده خوبی دارم خواهر و برادرام همه تحصیل کرده و همه ازدواج کردند پدرم به رحمت خدا رفته و من با مادرم تنها زندگی میکنم از لحاظ ظاهر خدارو شکر هیچی کم ندارم و ار لحاظ معنوی هم اهل نمازو روزه ام تو هر جمعی که هستم میشه گفت از بیشترشون زیبا ترم البته خودم نمیگم دیگران میگن ولی متاسفانه تا حالا حتی یک خواستگار نداشتم به تازگی برام یه خواستگار اومده که زنو بچه داره البته هم سن خودمه میگه من از لحاظ مالی میتونم دو خانواده را تامین کنم حالا نمیدونم چکار کنم آیا اگه با اون ازدواج کنم در حق زن اولش ظلم کردم ؟ آیا من میتونم با این اقا ازدواج کنم یا نه؟ از یک طرف به خاطر مسایل جنسی خیلی احتیاج به ازدواج دارم و از طرف دیگه احساس گناه میکنم به خاطر همسر اولش من باید چکار کنم لطفا منو راهنمایی کنید متشکرم
الهام :
آیا استفاده از قطره چشمی روزه را باطل می کند ؟
سارا :
سلام اقای مهدوی نماز روزه ها قبول. من دختری 17ساله ام اگر هنگام ظهر متوجه لاکی روی ناخن شده باشیم روزه باطل است و باید قضای ان را به جا اوریم؟ باتشکر سارا هستم.
مرادی :
دوست من تازه ازدواج کرده و همسر او با یکی دیگه ارتباط داشته و هنوزم داردو اینکه دوستم توانایی روابط جنسی با همسرش نداره و دوستم ارتباط همسرش با طرف مقابل را می دونه و از این رابطه راضی است می خواستم بپرسم همسرش با طرف مقابل می تواند صیغه کند یا اینکه حرام است ؟
پاسخگو :
بعلت نفوذ قطره چشم از منفذ چشم به انتهای گلو استفاده نکنید مگر این که ضرورت داشته باشد که اگراستفاده نشود موجب تشدید بیماری شود که طاقت فرسا یاضرر قابل ملاحضه ایی داشته باشد که در این میتوانید استفاده کنید اما روزه باطل وبعدا باید قضاکنید
پاسخگو :
لاک روزه راباطل نمی کند مگر این که غسلی واجب انجام داده باشید ولاک در حین غسل روی ناخن بوده که باید مجددا غسل کنید ونماز وروزه ها باید اعاده شود
پاسخگو :
صحیح است برخی مراجع احتیاطاتیمم را در غسل جبیره ایی ذکر کرده اند
امیر :
با سلام اگر کسی روزه باشد ظهر بخوابد و در خواب جنب شود روزه اش باطل می شود؟
الهه :
آیا کاشت ناخن غسل دارد ؟
123 :
salam doste man be dandanpezeshki rafte ye madei zadan be dandanhayash roze ash ghabol hast ya na?
مشروب :
کسی که مشروب خورده و هنوز زمان 40 روز نگذشته ااست به قرآن دست بزند تکلیفش چیه؟ گناه دارد یا نه؟؟؟
مهدوی :
امیر عزیز سلام. احتلام (جنابت در خواب) روزه را باطل نمی کند.
مهدوی :
با سلام خواهر محترم موجبات غسل مشخص است نظیر غسل جنابت، استحاضه، حيض، نفاس، مس ميّت، غسل ميت و غسل مستحبى كه بواسطه نذر و قسم و مانند آن واجب شده است. پس کاشت ناخن موجب غسل نیست.
مهدوی :
با سلام؛ مواد به کار رفته در دندانپزشکی در صورتی که از گلو پایین نرود و از فضای دهان بیرون ریخته شود روزه صحیح است و ان شاء الله مقبول.
مهدوی :
در دین مبین اسلام شرب خمر و استفاده از مشروبات الکلی یکی از گناهان بزرگ و مورد نهی می باشد و عامل گرایش به بسیاری دیگر از گناهان کوچک و بزرگ؛ آثار مخرب آن نیز بر ایمان و سلامت جسم و جان بر کسی پوشیده نیست... اما اگر کسی مرتکب چنین گناه بزرگی شد در صورتی که بدنش را از نجاست آن پاک کند و آب بکشد می تواند به قرآن دست بزند و در صورت وضو داشتن می تواند آیات قرآن را نیز مس کند و مسأله چهل روز در خصوص ناپاکی درون و اثر منفی شراب خواری بر جان و روح انسان است وگرنه آن فرد می بایست نمازهایش را مانند سایر مسلمانان در وقت خود پس از تطهیر خود به جای آورد و می تواند در مساجد حاضر شود و قرآن را مس نماید و ... خداوند همه ما را از گناه حفظ کند. موفق باشید
علي كيانوش :
اگر زن ومرد باشرايطي با هم روزه اشان را بخورن هر دو بايد كفاره بدن يا نه
مهدوی :
هر مکلف وظیفه خاص خود را دارد و اگر هریک از زن و مرد با اختیار و از روی عمد روزه خود را باطل کنند، کفاره هریک جداگانه لحاظ می گردد.
مهدوی :
ضمن عرض سلام و عرض تبریک عید سعید فطر، در خصوص کاشت ناخن به عرض می رسد: در صورتی که موجب آسیب رسیدن به بدن نشود و ضرر جسمی به حساب نیاید اشکال ندارد؛ ولی از آن جهت که زینت و زیور به حساب می آید و در زمره امور آرایشی و پوشاندن حتی صورت و دست آرایش شده از نامحرم واجب است، می بایست از نامحرم پوشیده شود. و موانع رسیدن آب به اعضا در هنگام وضو و غسل باید برطرف گردد. ولی در زمینه مانع دائمی، نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در خصوص مسح بر موى مصنوعى به عرض می رسد برای اطمینان بیشتر از مسأله ناخن می توانید به آدرسhttp://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مراجعه فرمایید. س: آيا مسح بر موى مصنوعى جايز است؟ ج) اگر موى کاشته شده قابل برداشتن نبوده و يا ازاله آن مستلزم حرج و مشقّت باشد و با وجود موها، امکان مسح بر پوست سر نباشد، مسح روى همان موها کافى است.
مهدوی :
افطار عمدی مبطل روزه است؛ اگر از راه حلال و آمیزش با همسر جنب شود بر هر يک از آنان حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، کفّاره (شصت روز روزه و یا اطعام شصت فقیر) هم بر هر دو واجب است و اگر از راه حرام جنب شود بايد شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد و احتياط مستحب آن است که هر دو را انجام دهد و به اصطلاح کفاره جمع بر عهده او می آید. این پاسخ بر اساس فتاوای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای است شما می بایست با مراجعه به مرجع تقلید خود بر اساس نظر ایشان عمل نمایید.
ms :
من 1سال است كه با پسري نامزد كرده ايم و تمام مراسم ما گرفته شده با وجود اينكه خانواده ها به ازدواج ما تمايل نشان مي دهند اما به دليل درس مانع عقد ما مي شوند اما ما بدليل وابستگي شديدي كه بهم داريم نمي توانيم همو نبينيم يا ابراز علاقه نكنيم واين گناه است آيا عقد بدون اطلاع خانواده درست است؟
اشتري :
سلام عليكم اياكرم ضد افتاب (مقاوم در برابر اب)با عث بطلان وضو ميشود؟
زهرا :
سلام خواستم بپرسم دختری هستم 29ساله از سن 24سالگی شرئع به نماز خواندن کرده ام اما نمی دانم چطوری نمازهای قضا را به جاآورم
مهدوی :
با سلام؛ در ازدواج رضایت پدر دختر شرط است و همین که به ازدواج رضایت داده اند می بایست صیغه عقد خوانده شود و ارتباطات پس از محرمیت باشد.
حیدر :
الکل خوردنش حرام است یا دست زدن مثلا ایا نجس است و الکل درون عطر یا درمان پزشکی حکمش چیست؟
ث :
نزدکی در حد سینه ایا غسل دارد
e :
age nazdiki dar had sine bashe va khodesho khis bokone aya ghosl dare (Iba ham jense khod
مهدوی :
باسمه تعالی با عرض سلام و معذرت از تأخیر در پاسخ؛ آشامیدن مشروبات الکلی حرام و از گناهان کبیره است و عامل بسیاری از گناه دیگر شمرده شده است. مست کننده مایع بالاصاله نجس است و در صورت تماس با هرچیز موجب متنجس شدن آن می شود و با شست و شو محل نجس شده پاک می گردد. در خصوص الکل به کار رفته در عطرها و مواد شوینده، داروها و غیره اگر بدانیم که آن الکل از ماده ای که اصالتا مایع بوده و مست کننده نیز بوده است نجس می باشد و خوردن آن حرام بوده و پاک کردن و تطهیر برای نماز و امثال آن واجب می باشد.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام در پاسخ به سوال ث به عرض می رسد: سوال مفهوم نبود ولی به هرحال دو امر موجب غسل جنابت می شود؛ اول. مقاربت (نزدیکی و آمیزش) دوم. خروج منی؛ و آبى که هنگام ملاعبه و بازى کردن با همسر بیرون مى آید و به آن «مَذْى» مى گویند نجس نیست و موجب غسل نیز نمی گردد. البته پاکی آن به شرط استبراء است یعنی خالی کردن مجرا از نجاست ادرار؛ لطفا به رساله توضیح المسائل مراجعه فرمایید.
مهدوی :
باسمه تعالی با عرض سلام در پاسخ به سوال e: دو امر موجب غسل می گردد: اول:خروج منی دوم: مقاربت (آمیزش و نزدیکی جنسی) بنابراین تماس با همسر و به اصطلاح ملاعبه بدون خروج منی و بدون نزدیکی(آمیزش) موجب غسل نمی شود و آبى که هنگام ملاعبه و بازى کردن با همسر بیرون مى آید و به آن «مَذْى» مى گویند، نجس نیست و موجب غسل نیز نمی شود البته پاکی آن به شرط استبراء و خالی بودن مجرا از ادرار است. در ضمن به عرض می رسد: ارتباط جنسی با غیر از همسر (با عقد دائم و یا موقت) حرام و از گناهان بزرگ است. ارتباط با هم جنس گناهی کبیره است و آثار بسیار زیانباری بر دنیا و آخرت فرد دارد و زمینه تباهی و تبهکاری شخص را در ادامه زندگی فراهم می سازد و همواره مورد نهی ادیان آسمانی بوده است و قوم لوط به سبب آلودگی به همین گناه و دست بر نداشتن از گناه پس از نهی پیامبر الهی حضرت لوط علیه السلام و اصرار بر گناه گرفتار عذاب الهی در همین دنیا گردیدند و زندگی خود را به طرز فجیعی از دست دادند. در دوران ما شیطان بزرگ و استکبار غرب با تصویب قانون همجنسگرایی و تبلیغ و ترویج فساد و بی بندوباری در مقابل یکی دیگر از احکام الهی به دشمنی پرداخته و زمینه فساد و تباهی نسلها را فراهم می نمایند. آثار زیانبار این حرکت جاهلانه و شیطانی هم اکنون و در آینده ای نه چندان دور نمایان خواهد شد. و باید توجه داشت که جوان مومن همواره مراقب خویش است و سعی می کند که اسیر هواهای نفسانی و دعوت های شیطانی نشود و به محض گرفتار شدن سعی در بازگشت و توبه می نماید و مانع رسوخ این نافرمانی در جان خود می شود. به امید پیروزی در همه جهادهای اکبر و اصغر
مجيد :
با سلام و خسته نباشيد خدمت شما من يه سوال داشتم اينكه در غسل ارتماسي اگه با شورت در آب بروي آيا غسل صحيح هست با شورت نجس چطور و آيا در استخر مشكلي ندارد ممنون
امين :
دختري كه 2 سال از همسر خود جدا بوده به دليل اختلاف و هنوز دادگاه طلاق جاري نكرده در اين صورت ميتوان آن دختر را صيغه كرد يه نه؟
مهدوی :
باسمه تعالی؛ در پاسخ به امین: خیر تا طلاق با شرایط مخصوص آن واقع نشود نمی شود به عقد کسی در آید چه به صورت دائم و یا موقت و صرف جدا زندگی کردن موجب مجرد شمرده شدن زن نمی شود و ازدواج با او حرام است.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ در پاسخ به مجید عزیز؛ در غسل ارتماسی باید تمام بدن پاک باشد و در یک لحظه آب به تمام بدن برسد؛ و با لباس هم اگر این شرط محقق شود غسل صحیح است و استخر هم مستثنا نیست و غسل در آن هم صحیح است؛ البته لباس آلوده به عین نجاست موجب سرایت نجاست پس از غسل به بدن می شود و نیز موجب نجس شدن آب حوض در صورتی که آب آن قلیل باشد و به حد کر نرسد؛ جهت اطلاع بیشتر به رساله توضیح المسائل مراجعه فرمایید. موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام؛ دوست عزیز حسین! نگران نباش و عجله نکن! خیال نکن که این فقط تو یک نفر هستی که در این عالم عاشق شده ای و این حال و هوا رو تجربه می کنی؛ بدون که پدر و مادر خیلی (شاید بیشتر از خود تو) نگرانت هستند؛ اونها چیزهای دیگه ای رو هم می بینند که شاید تو در حال حاضر نتونی به اون مسائل فکر کنی و فقط به مسأله خودت نگاه می کنی قدری بیشتر فکر کن و مغلوب تمایلات خودت نشو! به کار و درست برس! نگران رفتن معشوق هم نباش؛ اگر روزیت باشه به اون می رسی. ولی با پدر و مادر بیشتر صمیمی باش و مسائل رو با اونا در میون بذار؛ قسمت آخر نوشته رو هم ندیده می گیرم چون .... موفق باشید
مریم :
ایا می شود با دوست پسرم صیغه کنم و ارتباط با هم داشته باشیم تا زمانی باکره بمونم
مهدوی :
باسمه تعالی خواهر محترم چنان دوستی هایی سعادت بخش و مورد رضای خدا نیست و حرام است و باید هرچه سریع تر یا ارتباط قطع شود و یا به همسری یکدیگر درآیید و عقد ازدواج (دائم و یا موقت) واقع شود که البته شرط اجازه پدر دختر نیز مطرح است. موفق باشید
گرفتار شدید :
سلام جوانی هستم 21ساله چندین ساله خودارضایی میکنم با اینکه میدانم چه عمل زشتیست بازم انجام میدم بارها و بارها توبه کردموقتی هم توبه مینکم خیال میکنم توبه ام قبول نیست امروز تصمیم گرفتم دیگه از این گناه زشت حرام دست بکشم جالب تر ازاین هم که جای تعجب داره من معلول هستم وهیج کس به من شک نمیکنه به خدا خسته شدم کمکم کنید امروز یک مطلبی روخوندم که بد از این کار باید غسل جنایت کرد این رو که خونم خیلی نا امید شدم به خواتر معلول بودنم به خودم گفتم چگونه غسل جنایت کنم با تشکر خواهش مندم جوابم را بدید.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام خلوت خاص همسران مانند سایر کارهای زندگی آداب و احکام مخصوص به خود را دارد؛ اموری واجب است اموری حرام است و مستحبات و مکروهاتی نیز وجود دارد که انجام دادن و یا ترک آن کارها آثار خود را بر روح و جسم می گذارد و تأثیرات خاص خود را بر فرزندانی که نتیجه آن خلوت خواهند بود را خواهد داشت و بیان تفصیلی آن در کتابهای مربوطه آمده است.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و عرض احترام و ضمن تبریک به جهت موفقیت در این تصمیم مهم و سرنوشت ساز و اقدام به توبه و بازگشت چند نکته را به عرض شما می رسانم: اول این که نباید غفران و بخشش الهی را با چیزی مقایسه نمود؛ گناه هرچند هم بزرگ باشد در برابر عفو و مغفرت الهی ناچیز و بی مقدار و هیچ است؛ البته از آن جهت که معصیت و نافرمانی خداوند بزرگ به واسطه آن گناه واقع شده است بزرگ و زشت است ولی خیال واهی غیرقابل بخشش بودن گناه از آن گناه بزرگ تر می باشد؛ اقدام به توبه و سعی در ماندگاری در توبه و استقامت امری مهم و ضروری و ارزشمند است. این هم از لطف و مهربانی خداست که به واسطه ستار بودن پرده بر گناهان ما می اندازد و ما را در برابر سایرین شرمنده و رسوا نمی کند. باید با توکل به خدا و توسل به اهل بیت علیهم السلام و دعا و همت بلند سعی در ماندگاری این توبه داشت و تصمیم محکم گرفت که دیگر بازگشت به آن گناه صورت نگیرد و در صورت ناکامی در به انجام رساندن توبه تا رسیدن به توبه واقعی تلاش و جدیت داشت. در صورتی که شرایط ازدواج مهیا باشد اقدام به ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد و در هر حال باید با تقوا و عقت و پرهیزگاری نسبت به ترک گناه اقدام جدی نمود که اگر در این سنین کوتاهی صورت گیرد این گناه بزرگ و خطرناک حتی در برخی موارد در دوران پس از ازدواج نیز گریبان گیر می شود. در مورد غسل جنابت هم به عرض می رسد که غسل جنابت برای اقامه نماز و روزه و ... واجب است و نحوه غسل شستشوی سر و گردن و سپس نیمه راست بدن و بعد نیمه چپ بدن است البته به نیت و قصد غسل جنابت. موفق و موید باشید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم و رحمة الله؛ ابتدا به سلام نسبت به کافر مکروه است؛ در پاسخ سلامِ اهل کتاب (یهودی، مسیحی، زرتشتی) بگویید: علیکَ، یا علیکم، یا سلام .
مهدوی :
باسمه تعالی با عرض سلام در پاسخ به عرض می رسد: خونى که زن بعد از تولد بچه مى بیند خون «نفاس» است و زن را در این حال «نفساء» مى گویند و یکی از غسل های واجب همین غسل نفاس است؛ احکامی دارد که با مراجعه به رساله توضیح المسائل مرجع تقلید خود می توانید به صورت مفصل اطلاع کسب بفرمایید. استحاضه مسأله دیگری است و غسل مخصوص به خود را دارد و رجوع به رساله و کسب تکلیف توصیه می شود. قضاى نمازهايى که بدون انجام غسل خوانده بر فرد واجب است.
گ :
آیا هر گناه کبیره ایی که توبه کنی قابل بخشش است
s.n :
باعرض سلام وخسته نباشید.من فردی بسیار وسواس میباشم وبه همه چیزشک میکنم واگربه افکارم توجه نکنم احساس گناه میکنم واحساس اینکه همه چیزمن نجس شده و جاهای دیگر راهم نجس میکنم.وگناه ان به گردن من است.خیلی ناامیدم لطفابا راهنماییهایتان کمکم کنید.ممنونم.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و عرض احترام در پاسخ به سؤال s.n به عرض می رسد: خداوندی که به ما به عنوان انسان هستی بخشیده و فرصت اقامتی کوتاه در این دنیا را فراهم آورده است برای رساندن ما به مقصد اعلای انسانیت است؛ این فرصت برای رساندن انسان به کمال، ملاحظه شده است؛ فقط تلاشهایی ارزشمند است که ارزشی افزوده در پی داشته باشد وگرنه همه اش خسران و زیانکاری است؛ شما در نظر بگیرید برای رسیدن به خواسته های خود و به اصطلاح راضی شدن چه کارهایی و به کدام قیمت و با چه دستاوردی انجام می دهید؟ عمر و وقت گرانبهای خود را صرف می کنید، فکر و اندیشه خود را درگیر می کنید و ... آب، برق، گاز و سایر امکانات را هزینه می کنید ... خب حالا چه به دست آورده اید؟! در قبال آن هزینه ها به رشد معنوی و علمی رسیده اید؟! و یا از نظر مادی و اقتصادی رشد کرده اید؟! خب بالاخره با کارها و تلاشها باید یا دنیا را آباد کرده باشید و یا آخرت را... با قدری اندیشه می بینید که دستاورد خاصی که نداشته اید هیچ همه کارها به زیان و ضرر نیز منجر شده است و نه تنها پیشرفتی حاصل نشده که عقب افتادگی هم به دنبال بوده است؛ از نظر اجتماعی و عرفی هم که انسان خاص شده است البته خاص منفی نه مثبت؛ همه اینها مشکلاتی است که با قدری تأمل افراد معمولی به آن می توان رسید. از نظر بزرگان دین و ائمه معصومین علیهم السلام که به حقایق امور اشراف کامل دارند این کار تبعیت شیطان معرفی شده است؛ وسواس پیروی و دنباله روی از شیطان است؛ دنباله روی از کسی که دشمنی او با انسان کاملا جدی است؛ این وسواس هرچند برای خود فرد ضروری و حیاتی جلوه داده شود ولی در واقع به کفر عملی و خدای نکرده بلکه کفر اعتقادی منجر می شود و شیطان تا سقوط فرد به آن دره عمیق دست بردار نیست؛ و تنها چاره اش بی توجهی و پاسخ ندادن به دعوت شیطان است؛ می فرمایند اگر بی توجهی کردید مأیوس می شود و دست از دعوت برمی دارد و به فکر دیگری می افتد و ... بالاخره اگر به خود نیاییم و درصدد اصلاح نباشیم دیر یا زود به زیان خود پی خواهیم برد. توضیحات بیشتر را می توانید در کتاب اربعین حدیث امام خمینی(ره) ملاحظه فرمایید. موفق باشید
ل.ر :
در خصوص کاشت ناخن ، می خواستم بدانم می شود وضو گرفت غسل کرد یا خیر؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام موانع رسیدن آب به اعضا در هنگام وضو و غسل باید برطرف گردد. ولی در زمینه مانع دائمی، نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در خصوص مسح بر موى مصنوعى به عرض می رسد برای اطمینان بیشتر از مسأله ناخن می توانید به آدرسhttp://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مراجعه فرمایید. س: آيا مسح بر موى مصنوعى جايز است؟ ج) اگر موى کاشته شده قابل برداشتن نبوده و يا ازاله آن مستلزم حرج و مشقّت باشد و با وجود موها، امکان مسح بر پوست سر نباشد، مسح روى همان موها کافى است.
یا الله :
سوال داشتم در مورد روزه هایی که در گذشته ای که نمیدانیم گرفته ایم یا نه ؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام نسبت به تعداد روزهایی که یقین به قضا شدن روزه دارید باید قضا به جا بیاورید و افزون بر آن ضرورت ندارد. موفق باشید
ن :
سلام میخواستم بدونم اگر با نامزد به وسیله ی تلفن خودارضایی کنم چه حکمی دارد؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام، ابراز علاقه و محبت و معاشقه تلفنی با همسر هیچ اشکالی ندارد ولی استمنا و انزال بدون مباشرت با همسر حرام است.
مهدوی :
باسمه تعالی بله باید صبر کنید تا عده ایشان پس از طلاق به پایان برسد و سپس برای ازدواج اقدام نمایید. موفق باشید
مهدوی :
بسمه تعالی با سلام نباید ارتباط داشته باشید بلکه باید عده طلاق را نگاه داشته (به میزان 3 طهر) و ازدواج پس از آن صورت گیرد... موفق باشید
مهدوی :
با سلام پاسخ نامه کاربر با نام "آرام دل" به رایانامه ایشان ارسال شد.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام خواهر محترم مطمئن باشید که طبق وعده خود خدا دلها با یاد خدا آرام می گیرد و اصلا نگران نباشید گاهی انجام گناهی زمینه بیداری انسان را فراهم می کند و انسان به فقر و نیاز و ضعف خود بیشتر واقف می شود و سعی می کند که هر لحظه دست توسلش را کوتاه نکند و خود را مستقل نپندارد و بداند که دست را رها کردن همان و در چاه افتادن همان است... خدا بخشنده و مهربان تر از ما به ما است و گناهان را به حسنات تبدیل می کند ... به شما به جهت الگو قرار دادن حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در انتخاب بهترین نحوه پوشش تبریک عرض می نمایم. موفق و سربلند و رستگار باشید.
مهدوی :
باسمه تعالی خواهر محترم با سلام و احترام؛ خدا نسبت به بندگان خود از خود آنان مهربان تر و خیرخواه تر است؛ رحمت و بخشش خدا بر غضب خداوند پیشی گرفته است و همه بندگان را در بر می گیرد به شرط آن که کسی نخواهد به زور خود را از رحمت گسترده الهی محروم کند... خدا همه گناهان را می بخشد و بلکه به حسنه تبدیل می کند... تمام نگرانی ما باید از جانب خودمان باشد؛ همین که به خودمان بیاییم و از غفلت برگردیم نشانه آن است که مورد عنایت خداوند متعال واقع شده ایم و او اذن داده است که ما توبه کنیم و به راه راست برگردیم؛ گاهی گرفتار شدن در گناهی موجب آن می شود که انسان بیدار شود و بفهمد که حتی لحظه ای نباید دست نیازش از درگاه حق کوتاه شود؛ کوتاه شدن دست دعا و توسل همان و گرفتار آمدن در چاه گمراهی همان؛ گاهی انسان با گناه متوجه می شود که چقدر نیازمند و فقیر و بیچاره است؛ همه مشکلات از زمانی شروع می شود که فرد احساس کند که بی نیاز است بی نیاز و دور از خدای خود... همین توجه و بازگشت بسیار ارزشمند است و توبه کاران بسیار مورد توجه ویژه پروردگار خود هستند... جای بسیار تبریک است که در شرایط دشوار بزرگوارترین بانوی عالم را الگوی خود قرار داده و در مسأله پوشش به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تأسی نموده اید و بهترین حجاب یعنی چادر را انتخاب کرده و حفظ می نمایید... احترام پدر را هم مد نظر قرار دهید. موفق باشید
طاهره طاهری :
سلام مدتی است که می خواهم ناخن بکارم اما مردد هستم می خواستم بدونم دروضو وغسل مشکل ایجاد می کند یاخیر؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام موانع رسیدن آب به اعضا در هنگام وضو و غسل باید برطرف گردد. ولی در زمینه مانع دائمی، نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در خصوص مسح بر موى مصنوعى به عرض می رسد برای اطمینان بیشتر از مسأله ناخن می توانید به آدرسhttp://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مراجعه فرمایید. س: آيا مسح بر موى مصنوعى جايز است؟ ج) اگر موى کاشته شده قابل برداشتن نبوده و يا ازاله آن مستلزم حرج و مشقّت باشد و با وجود موها، امکان مسح بر پوست سر نباشد، مسح روى همان موها کافى است. سعادتمند باشید
chinwhw :
آیا در وجود امام معصوم (ع)و پیامبر (ص)شیطان وجود دارد با تشکر...
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ بله تأهل شرط وجوب خمس نیست و اگر پسر و یا دختر درآمدی داشته باشند که مشمول خمس شود و شرایط مهیا باشد باید خمس آن را بپردازند. به رساله مراجعه فرمایید.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام در غسل همین که به نیت غسل سر و نیمه راست و چب بدن به ترتیب شسته شود و آب به همه نقاط برسد کافی است و اگر قرار داشتن مو ی سر روی بدن مانع رسیدن آب به بدن می شود آنها را جمع و به کنار می زنند و بدن را میشویند.
مهدوی :
باسمه تعالی سلام برشما؛ خیر واجب نیست که صبر کرد بلکه می شود نماز را در اول وقت اقامه نمود؛ فرقی بین نماز قضا با سایر نمازهای واجب نیست و اگر امکان ایستاده به جا آوردن نباشد و یا ضرر داشته باشد می توان و در برخی شرایط باید نشسته اقامه شود.
نازنین :
هرکس به خواستگاریم می آید بر می گردد
chinwhw :
با عرض سلام می خواستم بپرسم زمانی که ما جنب می شویم بعد از انجام مراحل غسل نیازی به وضو نیست مگر اعمالی که وضو را باطل می شود توضح دهید مثل چی ؟با تشکر
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام در صورتی که انصراف خواستگار را به دلیلی قابل احتمال نظیر برخورد خانواده و غیره می بینید نسبت به رفع و اصلاح آن اقدام فرمایید و از خدا طلب عنایت ویژه کنید و در صورتی که علت برای شما روشن نیست و یا قابل رفع به دست شما نیست از خدا خیر را درخواست کنید و با توسل و دعا انتظار گشایش داشته باشید. موفق و سعادتمند باشید
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ پس از انجام غسل جنابت برای نماز نیازی به وضو نیست و تا زمانی که حدث اصغر(اموری که وضو را باطل می کند نظیر خواب و خروج ادرار و ...) از انسان سر نزده وضو گرفتن لازم نیست.
abbas :
با سلام. من در سایتی اینترنتی عضوم که مسابقاتی برگزار می کند به شرح زیر . در این مساقه ما باید فرم های پیش بینی مسابقات فوتبال را پر کنیم . البته باید در حساب شخصی خود پول داشته باشیم . در این مسابقه تعدادی بازی در فرم هایی قرار داده شده که ما باید پیش بینی کنیم که کدام تیم می برد ( برد - مساوی - باخت ) . هر کسی که شرکت می کند باید برای فرم هایی که پر می کند باید هزینه ای مثلا 1000 تومان بپردازد . در انتها به کسانی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند از این پول های جمع آوری شده به آنان داده می شود و کسانی که امتیاز کمی می آورند برنده نمی شوند . آیا پولی که از این مسابقه برنده شویم حلال است ؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام حضور عباس عزیز؛ انجام کارهایی که در آن برد و باخت باشد به خودی خود حرام است و پولی که از این طریق به دست بیاید نیز حرام می باشد لطفا جهت طرح سؤال و اطلاع بیشتر به آدرس ذیل مراجعه فرمایید و یا با شماره 64412000 واحد استفتاءات دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای تماس حاصل فرمایید. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
علي :
خوبم
علی پ :
جرا این همه قران میگه زن ومرد با هم برابراند چرا از نظر حقوقی شهادت دو زن چه باسواد چه بیسواد با یه مرد عادی برابر لطفا کامل جواب دهید اگه شده تو سایت جواب دهید کامل
مقلد :
سلام برشما.میخواستم بدونم لباس هاپس از جنابت همه نجس اند وبایدآنها را شست؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ بنا بر آنچه در رساله توضیح المسائل آمده است همه اشیاء پاک هستند و در میان آنها فقط يازده چيز نجس است: اول: بول(ادرار)، دوم: غائط(مدفوع). سوم منى، چهارم: مردار، پنجم: خون، ششم و هفتم: سگ و خوك، هشتم: كافر، نهم: شراب، دهم: فقاع، يازدهم عرق شتر نجاست‏خوار که هر یک با شرایط خود نجس است و احکام نجاسات را باید در مورد آن ملاحظه نمود مثلا ادرار حیوان حلال گوشت نجس نیست و خون ماهی نجس نیست که باید در رساله ها مشاهده فرمایید. اما در خصوص لباس، پس از جنابت پاک است و فقط در صورتی که به نجاست آلوده شده باشد محل آلوده متنجس شده و بقیه جاهای لباس پاک می ماند و باید محل آلوده برای نماز خواندن با آن لباس، تطهیر شود پس صرف جنب شدن موجب نجس شدن لباس نمی شود. رستگار باشید
سارا :
با سلام دختری هستم که موافق با دوستیهای شدید نیستم اما مدتیست یک نفر از دوستانم بشدت بمن علاقه پیدا کرده ...ما دو نفرمون دختریم و مجرد و ایشون بزرگتر هستن میخواستم بدونم رابطمو با ایشون قطع کنم؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام خواهر محترم! در برخی موارد در دوستی های میان جوانان و نوجوانان ایجاد علاقه و ابراز عواطف شدید به خصوص از طرف فرد بزرگتر نسبت به کوچکتر و در میان افراد همجنس مشاهده می شود؛ باید دانست که در صورت مراقب نبودن ممکن است این دوستی از حدود خود خارج شود و منجر به روابط جنسی به منظور پاسخ به نیازها و تمایلات جنسی شود در حالی که بسیار فرق است بین انتظاراتی که از دوستی صمیمانه می رود و بین ارتباط خاص جنسی و بین روابط صمیمانه قلبی با روابط جسمی . باید مراقب باشید و مانع رفتار گناه آلود دوست خود شوید و اگر قابل اصلاح نیست فورا ارتباط خود را با ایشان قطع کنید در غیر این صورت خطر گرفتاری به گناه کبیره همجنس گرایی که از گناهان بزرگی است که غضب الهی را به دنبال دارد در کمین است. در سایه بندگی خدای مهربان سعادتمند باشید
مهلقا مرادی :
باسلام می خواستم بدانم حکم کاشت ناخن چیست وایا با این حالت غسل ووضو صحیح است یا نه با توجه به این که درمدت طولانی این حالت باشد
مهلقا مرادی :
باسلام می خواستم بدانم حکم کاشت ناخن چیست وایا با این حالت غسل ووضو صحیح است یا نه با توجه به این که درمدت طولانی این حالت باشد
منیلا :
با سلام ما در آپارتمانی زندگی می کنیم که دریچه اتاق پذیرایی آن مقابل آپارتمان های زیاد دیگریست. درتابستانها چاره ای جز پرده کشیدن و بازکردن دریچه نداریم بخاطر گرمای شدید. اوایل خیلی خواستم رعایت کنم مثلا همیشه روسری بپوشم ، بلوزهای آستین بلند بپوشم و ... ولی خیلی سخته و دایم خانواده و دیگران مرا مسخره می کنند و می گویند چاردیواری اختیاریست و گناهش گردن کساییه که به ما نگاه می کنند . اصلا شرایط عوض کردن خانه هم نداریم . خواهش می کنم منو راهنمایی کنید و به ایمیل مذکور پاسخم را هرچه سریعتر ارسال فرمایید . با تشکر فراوان
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام موانع رسیدن آب به اعضا در هنگام وضو و غسل باید برطرف گردد. ولی در زمینه مانع دائمی، نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در خصوص مسح بر موى مصنوعى به عرض می رسد برای اطمینان بیشتر از مسأله ناخن می توانید به آدرسhttp://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta مراجعه فرمایید. س: آيا مسح بر موى مصنوعى جايز است؟ ج) اگر موى کاشته شده قابل برداشتن نبوده و يا ازاله آن مستلزم حرج و مشقّت باشد و با وجود موها، امکان مسح بر پوست سر نباشد، مسح روى همان موها کافى است.
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ خواهر گرامی به عرض می رسد: همان طور که پوشاندن بدن یک وظیفه شرعی برای شما است، در مقابل نگاه نکردن وظیفه همسایگان شماست؛ شما باید منزل خود را امن کنید، و آنان باید چشم خود را کنترل کنند؛ همان طور که نمی گویند چهار دیواری اختیاری است و من دوست دارم در منزل را باز بگذارم و به سفر بروم و وظیفه دیگران است که دزدی نکنند به همان علت محافظت از دیده نشدن نیز وظیفه ساکنان خانه است؛ بله آنان نباید نگاه کنند، آنان نباید دزدی کنند؛ و شما نباید شرایط دیده شدن را فراهم کنید و شما نباید بدون بستن در منزل به سفر بروید و یا به استراحت بپردازید؛ حال برای گرما و تهویه و مانند آن چه باید کرد قطعا راهی خواهید یافت نظیر ایجاد تغییرات مختصر در نحوه باز شدن پنجره و یا استفاده از پوشش بخش خارجی پنجره با امکان رفت و آمد هوا؛ از مسخره شدن برای انجام فرمان پروردگار مهربان خود نگران نباشید و آنان را هم به بندگی دعوت کنید. هرچند که گرمای تابستان آن هم در کنار اجاق گاز طاقت فرسا است ولی رهایی از آن به نافرمانی خداوند متعال نمی ارزد. موفق باشید
سارا :
باسلام و تشکر وخسته نباشید من چند روز پیش براتون نوشته فرستادم اما جوابمو ندادین؟ سارا
مهدوی :
باسمه تعالی سلام و عرض ادب؛ خواهر گرامی پاسخ شما در چند ردیف بالاتر درج شده است پرسش دیگری بود مطرح بفرمایید.
گلاره :
با سلام.چند ماهی است که برادرم ازدواج کرده و خانمش با شوهر من فوق العاده صمیمی است به گونه ای که با هم هیچ گونه احساس نامحرم بودن ندارند.نگرانم .تمام فامیل هم بهم این مساله را گفته اند .روابط آنها از روی صمیمیت و بچگی زن برادرم است .اما از آینده می ترسم.لطفا مرا راهنمایی کنید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام بر شما خواهر گرامی؛ همان طور که می دانید، رعایت دقیق اوامر الهی تنها وقتی صورت می پذیرد که اعتقاد عمیق قلبی به عنوان پشتوانه و پشتیبانی محکم وجود داشته باشد؛ با توجه به این که هیچ توضیحی در خصوص ویژگی های خانوادگی برادر، همسر ایشان و نیز همسر خود مطرح نفرموده اید و افراد از این نظر تفاوتهای بی شماری دارند و شرایط پاسخ بسته به اطلاع کافی می باشد، ولی به هرحال به نظر می رسد: با ایجاد زمینه و در فرصت مناسب به گونه ای که شرایط پذیرش فراهم باشد به صورت کلی از برادرتان بخواهید نسبت به تقویت دینداری خود و همسر و رعایت احکام الهی تلاش کنند و توجه داشته باشند بدون این که از شما نزد همسر خود اسمی به میان آورند مسائل محرم و نامحرم را به ایشان گوشزد کرده و غیرت بیشتری از خود نشان بدهند و شما هم به همسر خود همین مسائل را گوشزد کنید و بخواهید؛ و در صورت لزوم ناراحتی خود را از این بی توجهی نشان بدهید عدم توجه به این مسأله نافرمانی نسبت به اوامر الهی است و همچنین آثار زیانبار بسیاری به دنبال خواهد داشت و به مرور موجب تیرگی روابط خانوادگی و بدبینی و اختلاف می گردد. در صورتی که همسر برادر از شما حرف شنوی دارند خود ایشان را هم مورد خطاب قرار دهید. موفق باشید
تارا :
ba salam man 1sale aghdam gahi ba shoharam ertebat dashtam onam dar hade lams kardan ham mikhastam bedonam age khodamo khis konam bayad ghosl konam?va age in etefagh dar zamani bashe ke roze hastam rozamo batel imkone?rozeye hamsaram chetor?mamnon misham javab bedin
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ در پاسخ به سؤال شما به عرض می رسد: بنا بر آنچه در رساله های توضیح المسائل آمده است، یکی از غسل های واجب غسل جنابت است؛ جنابت به واسطه مقاربت (نزدیکی و آمیزش جنسی) و یا خروج منی پیش می آید؛ تا وقتی که یقین به خروج منی (که با علائم خاص خود است) وجود نداشته باشد شخص جنب نمی شود و رطوبت های مشکوک در تماس های زناشویی موجب غسل نمی گردد. جهت اطلاع بیشتر به رساله مرجع تقلید خود مراجعه فرمایید. خوشبخت و رستگار باشید
هیچکس :
با سلام خدمت اقای مهدوی میخواستم بدونم فضله پرنده (مینا) سخنگو نجس هست اخه مادرم وسواسه؟
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم و رحمة الله؛ در پاسخ شما متن دو استفتاء از مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را برایتان ارسال می نماییم: س 279: آيا فضله پرندگان حرام گوشت؛ مانند کلاغ و زاغ و عقاب و طوطى نجس است؟ ج: فضله پرندگان حرام گوشت نجس نيست. س 311: چند سالى است که به بيمارى وسواس مبتلا شده‏ام و اين موضوع مرا بسيار عذاب مى‏دهد، و روز به روز اين حالت در من تشديد مى‏شود تا جايى که در همه چيز شک مى‏کنم و همه زندگى‌ام بر پايه شک استوار گشته است. بيشترين شک من درباره غذا و اشياء مرطوب است، به همين دليل نمى‏توانم مثل ساير مردم عادى زندگى کنم. وقتى داخل مکانى مى‏شوم فورى جوراب هايم را از پاى خود بيرون مى‏آورم زيرا فکر مى‏کنم جوراب‏هايم عرق کرده و بر اثر تماس با نجس، نجس خواهند شد، حتى من بر سجاده هم نمى‏توانم بنشينم. هر وقت بر آن مى‏نشينم بر اثر وسوسه نفس از روى آن بلند مى‏شوم تا مبادا پرزهاى سجاده به لباسهايم بچسبد و مجبور به شستن آنها شوم. در گذشته چنين نبودم، اکنون از اين کار هايم خجالت مى‏کشم و هميشه دوست دارم کسى را در عالم رؤيا ببينم و مشکلاتم را با او در ميان بگذارم و يا معجزه‏اى رخ دهد و زندگى‏ام را دگرگون نمايد و به حالت گذشته‏ام برگردم. اميدوارم مرا راهنمايى فرماييد.ج: احکام طهارت و نجاست همان است که در رساله‏هاى عمليه ذکر شده ‏است. از نظر شرعى همه اشياء محکوم به طهارت هستند، مگر مواردى که شارع حکم به نجاست آنها کرده و براى انسان هم يقين به آن حاصل شده است. در اين صورت رهايى از بيمارى وسواس احتياج به رؤيا و معجزه ندارد، بلکه بايد مکلّف ذوق و سليقه شخصى خود را کنار گذاشته و متعبد و مؤمن به دستورات شرع مقدس باشد و چيزى را که يقين به نجس بودن آن ندارد، نجس نداند. زيرا شما از کجا به نجاستِ در و ديوار و سجاده و ساير اشيايى که استفاده مى‏کنيد، يقين پيدا کرده‏ايد؟ چگونه يقين پيدا کرده‏ايد که پرزهاى سجاده‏اى که بر روى آن راه مى‏رويد يا مى‏نشينيد، نجس هستند و نجاست آنها به جوراب و لباس و بدن شما سرايت مى‏کند؟ لذا در اين صورت اعتنا به وسواس براى شما جايز نيست. مقدارى عدم توجه به وسوسه نجاست و تمرين عدم اعتنا به شما کمک خواهد کرد تا به خواست و توفيق خداوند خود را از وسواس نجات دهيد. پس از ذکر این دو استفتاء مرتبط با سؤال شما به عرض می رسد: البته موضوع نجاست فضله حیوانات حرام گوشت از مسائلی است که مورد اختلاف نظر مراجع می باشد و هر کس باید بر اساس نظر مرجع تقلید خود عمل نماید. موفق باشید
س د :
علاقه ی شدید به خود الزایی دارم.راه های ترک ان را بگویید.اگر ندانیم که روزه را باطل میکند چه؟(با تشکر)
مهدوی :
باسمه تعالی؛ با سلام در پاسخ به سؤال در مورد خودارضائی: شما باید هم نسبت به درمان فوری اقدام نمایید و هم درمان ریشه ای و عمیق؛ باید دست نگه دارید و این کار را حتی موقتا هم که شده کنار بگذارید و اقدامات اورژانسی را برای خودتان شروع کنید و نیز در این زمینه که از گناهی خوشتان می آید ریشه را از بین ببرید و بخشکانید؛ تا انسان باور نداشته باشد دارای انگیزه ای محکم نمی شود؛ باید ایمان خودتان را تقویت کنید و گناه را سم مهلک ببینید... البته ممکن است فردی گرفتار در دام گناه بشود ولی باید خود را فورا به خدا بسپارد و توبه کند و از گناه کام خود را شیرین نکند؛ شیرینی گناه برای کسانی است که طعم شیرین و گوارای بندگی را در حدی که باید نچشیده باشند؛ باید به خدا پناه ببرید و چشم خود را در مرحله اول کنترل کنید و از نگاه به نبایدها پرهیز کنید، از خیالات و فرصت دادن به خود برای خیالپردازی دوری کنید، در اجتماع به صورت بانشاط و پرشور حاضر شوید، اهل زیارت و مسجد و شور اجتماعی و دینی باشید، ورزش کنید و در هر مرحله که هستید وظایف اصلی خود را بشناسید و به آن عمل کنید، متوجه باشید که مسائل جنسی یکی از پایین ترین سطوح از نیازهای انسان است و با پرداختن به سطوح بالاتر حیات انسانی ذهن خود را از این مسأله به دور نگاه دارید تا خداوند به وسیله ازدواج در موقع مناسب آن، شما را بیشتر یاری فرماید؛ از فرصت مبارک ماه رجب در خصوص دعا و توسل و روزه بیشترین استفاده را داشته باشید. در خصوص سؤال روزه متن استفتاء از آیت الله العظمی خامنه ای ذکر می شود: س 792: شخصى در ابتداى سن بلوغ روزه مى‏گرفته، ولى در اثناء روزه استمناء نموده و جنب شده و به همين صورت چند روز روزه گرفته است، در حالى که جهل داشته به اينکه براى روزه گرفتن تطهير از جنابت واجب است. آيا قضاى روزه‏هاى آن روزها کافى است يا اينکه تکليف ديگرى دارد؟ ج: در فرض سؤال، قضا و بنا بر احتياط واجب کفّاره بر او واجب است. در مسیر بندگی پروردگار مهربان موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم و رحمة الله؛ برادر بزرگوار جناب آقای نیکونام در پاسخ شما عرض می شود: این کار حرام نیست ولی خون و مردار حیواناتی که خون جهنده دارند نجس است(مانند خرگوش و موش به خلاف ماهی و قورباغه) و در صورتی که به صورت مرطوب با بدن و لباس تماس داشته باشد، بدن و لباس برای نماز و اموری که به طهارت نیاز دارد باید تطهیر شود. موفق و سعادتمند باشید
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ برادر گرامی آقا رسول! در صورتی که مرجع تقلید شما حضرت آیت الله العظمی خامنه ای هستند، لطفا به نشانی ذیل مراجعه فرمایید و یا با شماره تلفن دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی 64412000 021تماس حاصل فرمایید.http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
نسيم :
با سلام دختري 25 ساله هستم .دو سال را در مركزي براي دوره طرحم مشغول به كار بودم و در اين مدت مبلغي را پس انداز كردم تا آن را صرف ايجاد شغلي كنم با توجه به اينكه اين پول تنها پس انداز من است و در حال حاضر بيكار هستم وضعيت خمس آن چگونه است؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و عرض احترام خدمت شما خواهر گرامی! در پاسخ به سؤال شما متن استفتائی که از محضر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای درخواست شده و پاسخ ایشان به عرض می رسد: س 997: آيا تعيين سال خمسى بر جوانان مجردى که با پدر و مادر خود زندگى مى‏کنند، واجب است؟ ابتداى سال خمسى آنان از چه زمانى است و چگونه بايد آن را حساب کنند؟ج: اگر جوان مجرد درآمد شخصى هرچند به مقدار کم داشته باشد، واجب است که سال خمسى تعيين نموده و درآمد سالانه خود را محاسبه کند تا در صورتى که چيزى از درآمد تا پايان سال باقى ماند، خمس آن را بپردازد و ابتداى سال خمسى او هنگام حصول اولين درآمد است. س: آيا پس‌انداز درآمد کسب براى تهيه ضروريات زندگى بمجرد رسيدن سال خمسى متعلق خمس است، يا پس از گذشت مدّتى؟ در فرض دوم ميزان مدّت چقدر است مشخص فرماييد.ج) پس‌انداز درآمد سال براى صَرف در مؤونه در سال بعد، اگر در آستانه صرف در مؤونه تا چند روز آينده باشد، و يا خود داشتن مبلغى پس‌انداز جزو مؤونه او محسوب باشد خمس ندارد، وگرنه بايد خمس آن را بپردازد. از این پاسخ روشن می شود که اولین حقوق شما سال خمسی شما را رقم می زند و پس از گذشت یک سال هر مقدار که از مخارج شما هزینه نشده باشد و پس انداز شده باشد مشمول خمس می شود. البته برای اطمینان بیشتر با شماره تلفن 64412000 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس ذیل مراجعه نموده و از دفتر مقام معظم رهبری بخش پاسخ به مسائل شرعی جویا شوید!http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
ليلا :
سلام ببخشيد حاج آقا پدرم تازگي فوت شدن ومن نگران اين هستم كه آيا پدرم از من راضي بوده وحلالم كرده يا نه بااينكه من دختري هستم كه همه شئونات اسلامي را هميشه رعايت كردم ولي اگر راهي وجود دارد كه من مطمئن شوم ايشان از من راضي بوده وحلالم كرده است برايم توضيح دهيد ويا اينكه من بايد چه كارهايي انجام بدهم كه ايشان منو الان حلال كنن د با تشكر
ليلا :
سلام ببخشيد حاج آقا پدرم تازگي فوت شدن ومن نگران اين هستم كه آيا پدرم از من راضي بوده وحلالم كرده يا نه بااينكه من دختري هستم كه همه شئونات اسلامي را هميشه رعايت كردم ولي اگر راهي وجود دارد كه من مطمئن شوم ايشان از من راضي بوده وحلالم كرده است برايم توضيح دهيد ويا اينكه من بايد چه كارهايي انجام بدهم كه ايشان منو الان حلال كنن د با تشكر
پری :
باسلام من دختری 22 ساله هستم برای نماز صبح نمیتوانم بیدار شوم وقضای آنرا میخوانم آیا کلا نماز من قبول است یاخیر ؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و عرض احترام خدمت شما خواهر گرامی! عرض تسلیت ما را هم به مناسبت درگذشت پدر بزرگوار پذیرا باشید؛ ان شاء الله خداوند ایشان را مشمول رحمت بی کران خود فرماید و از شفاعت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بهره مند نماید و به شما و خانواده محترم صبر و اجر عطا کند؛ فرزند صالح یکی از باقیات الصالحات است که پس از وفات والدین خیر و رحمت را متوجه پدر و مادر می کند؛ همین که شما سعی در بندگی خداوند متعال دارید ارزشمند و مهم است و شما می توانید ثواب بخشی از کارهای خود را به روح پدر بزرگوار خود هدیه نمایید و زمینه خشنودی ایشان و از همه مهمتر خداوند متعال را فراهم نمایید؛ برای ایشان و از طرف ایشان کارهایی به جا مانده و نماز و روزه قضا به جا آورید و تلاوت قرآن نمایید و صدقه و خیرات را اهمیت بدهید. موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام بر شما خواهر محترم؛ مراقبت نسبت به انجام فرائض الهی در وقت خود و در اول وقت یکی از سفارشات مورد تأکید پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است؛ بله درست است که انسان در عالم خواب نسبت به اقامه نماز تکلیف ندارد و اگر کسی خواب بماند و نمازش قضا شود به جا آوردن قضای نماز کافی است و مورد بخشش خداوند متعال است ولی اگر کسی بخواهد بنده خوبی باشد و به انجام تکالیف و وظایف الهی توجه داشته باشد سعی می کند که به گونه ای رفتار کند که خواب نماند؛ از زود خوابیدن شب گرفته تا مسائل تغذیه و غیره و از همه مهمتر گناه نکردن ... موفق باشید
تکاور :
سلام.استفاده از لفظ سگ توسط بعضی از اقایان مداح چه حکمی دارد؟(سگ حسین)جایز است یا حرام؟در صورت حرام بودن پس چرا با اونها مقابله نمی کنید ؟لطفا جواب قانع کننده بدید؟
مهدوی :
باسمه تعالی شأنه با عرض سلام و احترام؛ خداوند متعال ما را انسان آفریده است و از ما انسان بودن به معنای واقعی را طلب فرموده است؛ ما باید تلاش کنیم که در مقامات انسانی رشد و تعالی داشته باشیم؛ چنین تعبیراتی در مجالس و محافل عمومی مناسب نیست و در بسیاری موارد ممکن است موجب توهین به مجلس نیز به حساب بیاید و باید به جای این تعبیرات از اشعار و عباراتی استفاده شود که معرفت و محبت را بیفزاید؛ البته در صورت شناخت مقام والای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و مقایسه با حال و روز خود چنین احساسی برای اهلش دست می دهد و فرد خود را چنین می بیند؛ شنیدم که در سنگ مزار یکی از بزرگان که در آستانه حرم مطهر حضرت علی علیه السلام به خاک سپرده شده بودند این آیه حک شده بود که: وکلبهم باسط ذراعیه بالوصید(سوره کهف آیه 18). موفق باشید
محمد :
آیا کشیدن سیگار مبطل روزه است؟؟؟؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام؛ بنا بر نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای بنا بر احتیاط واجب روزه را باطل می کند.
دوشیزه :
12k
مهدوی :
باسمه تعالی با عرض سلام و احترام خدمت شما؛ خواهر محترم! همان طور که می دانید تا وقتی که پیوند ازدواج به واسطه مرگ یا طلاق گسسته نشود زن و شوهر به عنوان همسر یکدیگر نسبت به انجام وظایف قانونی و شرعی همسری خود در دنیا و آخرت و در محکمه عدل الهی پاسخگو و مورد مؤاخذه خواهند بود؛ بله همسر شما به علت ترک خانواده و بلاتکلیف گذاشتن همسر خود گناهکار است و در دنیا و آخرت باید محاکمه شود ولی شما نیز تا اطمینان به مرگ پیدا نکرده و عده وفات را سپری نکرده اید و یا طلاق صورت نگرفته و عده طلاق سپری نشده است نمی توانید نسبت به ازدواج اقدام کنید. به خدا پناه ببرید و خود را به دست پروردگار خود بسپارید و از او یاری بطلبید؛ در عبادت جدیت بیشتری داشته باشید؛ جهت احقاق حقوق از دست رفته خود تلاش کنید و مطمئن باشید به یاری خدا و با صبر و تلاش به نتیجه می رسید و مواظب و مراقب باشید که در برابر شیطان و نفس شکست نخورید. مسائل خود را با مادر یا کسی که در دلسوزی و نگرانی شباهتی به مادر داشته باشد و بتواند کمک کند مطرح کنید؛ در کارهای روزه مره خود به اموری که در ایجاد نشاط و شادابی مؤثر است نظیر ورزش توجه داشته باشید؛ بیکاری و فرصت نفوذ شبطان در اندیشه و دل را از بین ببرید. موفق و سعادتمند باشید
مريم :
من غسل حيض كردم اما يادم نبود دستام لاك داره وسط روز كه روزه هم بودم يادم افتاد كه غسلم درست نبوده .بايد چيكار كنم حالا .دوباره بايد غسل كنم يا لازم نيست؟
mohsen :
اگه اب نباشه وبه خاک حساسیت داشته باشیم واسه تیمم باید چه کار کرد
نریمان :
سلام من پسری 16 ساله هستم و اگر در خواب جنب شوم و غسل هم نکنک و بعد از ظهر از جنب خود خبردادر شوم ای روزه باطل است؟
مریم :
چطور باید سوالاتم را بپرسم؟
مهدوی :
باسمه تعالی در پاسخ به خواهر محترم به عرض می رسد: بله باید پس از برطرف کردن مانع(لاک) غسل را به صورت صحیح انجام دهید؛ قضاى نمازهایی که با غسل باطل خوانده اید را باید به جا آورید ولى روزه‏ها با فرض اينکه غسل خود را صحیح دانسته اید و بقاى شما بر حیض عمدى نبوده است، محکوم به صحّت‏ است و قضا ندارد.
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم در پاسخ به آقامحمد: خیر مورد مذکور موجب بطلان روزه نمی شود؛ اماله كردن با چيز روان اگرچه از روي ناچاري و براي معالجه باشد، روزه را باطل مي كند، ولي استعمال شيافهايي كه براي معالجه است اشكال ندارد.
مهدوی :
باسمه تعالی در پاسخ به محسن عزیز: تیمم بر سنگ نیز صحیح است و می توانید با زدن کف دست بر سطح سنگی که خاک نداشته باشد تیمم کنید. موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام بر برادر عزیز نریمان؛ اگر قبل از اذان صبح بیدار و متوجه شوید که جنب شده اید(محتلم شده اید) باید قبل از اذان صبح غسل انجام دهید و اگر عمدا غسل(یا تیمم در صورت عدم امکان غسل) انجام ندهید و با طهارت وارد صبح نشوید روزه آن روز باطل است؛ چراکه یکی از مبطلات روزه باقی ماندن بر جنابت تا اذان صبح است ولی پس از اذان صبح جنب شدن در خواب(احتلام) روزه را باطل نمی کند.
مهدوی :
باسمه تعالی باسلام و عرض احترام؛ مهدی عزیز پاسخ سؤال شما در پاسخ به نریمان عزیز مطرح شد. سعادتمند باشید
مهدوی :
باسمه تعالی خواهر گرامی با عذرخواهی از تأخیر در پاسخ، به سؤال شما جواب داده شد. با تشکر
فریاد :
سلام من مدتی است در غسل کرن دچار وسواس شده ام به صورتی که موقع غسل احساس میکنم که آب به قسمتی از بدنم نرسیده یا اینکه چندار شستن را تکرار میکنم خودمم هم میدونم که این فکر شیطانیه وباید اهمیت ندم ولی اهمیت که نمیدم بدتر اعصابم خورد میشه آخه یه چیزی درست برام جا نیفتاده اونم اینکه وقتی توی رساله گفته میشه اگر آب به تمام بدن برسه غسل صحیح است منظور چیه ؟ما چطور بدونیم که آب به تمام بدن رسیده یا نه ؟من فکر میکن اگه همینور زید دوش بایستم آب به همه جاب بدنم مثل تمام قسمت پاهام نمیرسه ؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و عرض احترام ارسال به همین روشی است که اقدام نموده اید. موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی باسلام و احترام شماره و نشانی ذیل جهت استفتاء مقلدین رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای معرفی می شود: شماره تلفن64412000 . http://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
روح الله :
منابع پاسخها رادقیق بزنیدباتشکر
مهدوی :
باسمه تعالی سلام و عرض احترام؛ در پاسخ به کاربر محترم با نام خراسانی به عرض می رسد: خیر عقد دائم، همیشگی است و جز با وفات و یا طلاق از بین نمی رود؛ البته در مورد ترک آمیزش بیش از 4 ماه نهی شده است که در خصوص حرمت و یا کراهت آن استفتاء بفرمایید:شماره و نشانی ذیل جهت استفتاء مقلدین آیت الله العظمی خامنئی معرفی می شود: شماره تلفن64412000 . http://leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
مهدوی :
چشم بیشتر سعی می شود. باتشکر از تذکر شما
زهرا :
سلام من سقط جنین کردم ایا گناه کبیره کردم
جاهل :
با سلام جواب سوالات را باید از همین صفحه ببینیم ؟
محمود احمدی :
سلام من عاشق دختری هستم میخوام باهاش ازدواج کنم اما دوستش موقعی که درراه مدرسه میخواهم باهاش حرف بزنم نمیزاردچرا؟اسمش شهربانو(اول دبیرستان)ودوستش مغبوله است
مهدوی :
باسمه تعالی با عرض سلام ؛ سقط جنين شرعاً حرام است و در هيچ حالتى جايز نيست مگر آنکه استمرار حاملگى براى حيات مادر خطرناک باشد که در اين صورت سقط جنين قبل از ولوج روح، اشکال ندارد، ولى بعد از دميدن روح جايز نيست حتّى اگر ادامه حاملگى براى حيات مادر خطرناک باشد مگر آنکه استمرار باردارى، حيات مادر و جنين هر دو را تهديد کند و نجات زندگى طفل به هيچ وجه ممکن نباشد ولى نجات زندگى مادر به تنهايى با سقط جنين امکان داشته باشد پس بدون خطر جانی از بين بردن نطفه بعد از استقرار آن در رحم و همچنين سقط جنين در هيچ‌يک از مراحل بعدى جايز نيست و در صورت انجام این کار حرام باید شخص مباشر توبه و استغفار کند و دیه پرداخت کند اگر علقه باشد ديه آن چهل دينار است و اگر مضغه باشد شصت دينار است و اگر استخوان بدون گوشت باشد هشتاد دينار است و ديه به وارث جنين با رعايت طبقات ارث پرداخت مى‏شود ولى وارثى که مباشر سقط جنين بوده از آن، سهمى ندارد.http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=11
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام خدمت برادر عزیزم محمود! به نظر شما این راه مناسبیه برای ابراز علاقه و تمایل به کسی که به عنوان همسر آینده مورد نظر انسان قرار گرفته؟!!!! به نظر شما قدری زود نیست؟!!! به نظر بنده که نباید عجله کرد و با این روشی که گفتید که بیشتر به رفتار کودکانه شبیه است تا رفتار یک مرد آماده برای ازدواج حرکتی کرد؛ تازه اگر شرایط برای ازدواج فراهم بود این راه مناسبی نیست و نتیجه خوبی نداره و دوست ایشون هم کار خوبی می کنه که مواظب دوست عزیزشه که به انحراف نیفته و گرفتار هوا و هوس دیگران نشه... موفق و سعادتمند باشید اگر امری بود در خدمتیم
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام در پاسخ به کاربر محترم با نام مینا ضمن عذرخواهی از تأخیر در جواب به عرض می رسد: در صورتی که خودداری به اندازه اقامه نماز بدون مستحبات مانند اذان و اقامه و قنوت و ... بدون ضرر و مشقت و سختی ممکن باشد باید نماز را بدون مستحبات و با اکتفا بر واجبات اقامه کند و در صورتی که خودداری به هیچ وجه ممکن نباشد و در طول نماز بی اختیار ادرار خارج شود یک وضو کافی است البته باید به وسیله ای مانند کیسه از سرایت نجاست جلوگیری کرد و پیش از نماز محل نجس شده را تطهیر نمود و در صورتی که مداوا میسر باشد نسبت به درمان بیماری اقدام کرد. به امید سلامتی و سعادتمندی
محمد :
آیا دست زدن در هنگام مداحی در میلاد اهل بیت اشکال دارد؟
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و احترام خدمت سید عزیز، شما در ابتدای راه قرار دارید ان شاء الله با تمرین هایی که گرچه با پیروزی همراه نبوده و مبارزاتی که تاکنون داشته ای هرچند با زخمی شدن همراه بوده آمادگی بیشتر برای پیروزی در جهاد نفس که به فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم جهاد اکبر و بزرگتر از جنگ نظامی است را پیدا کرده باشید؛ بالاخره انسان تا جان در بدن دارد و تا در این کره خاکی زندگی می کند هرلحظه به گونه ای مورد آزمایش قرار می گیرد و در واقع این دنیا آزمایشگاه بزرگ انسان است و میزان انسانیت و بندگی و تسلیم او در برابر حق مشخص می شود؛ باید دنبال ذکری باشید که در قلب خود حک کنید تا ثمره خوبی داشته باشد امام رضا علیه السلام امر می فرمایند که باید به قلعه محکم و دژ مستحکم که کلمه توحید است با شرایط آن که ولایت است وارد شویم تا در امان باشیم؛ مبادا زمین خوردن های گذشته زمین گیرت کند و قدرت و قوت ایستادن را سلب کند؛ به محض گرفتاری در گناه توبه کنید و دوباره برگردید و خسته و ناامید نشوید و با استغفار در صدد جبران باشید؛ إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِّنَ الشَّيْطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُم مُّبْصِرُونَ ﴿اعراف ٢٠١﴾ پرهیزگاران هنگامی که گرفتار وسوسه‌های شیطان شوند، به یاد (خدا و پاداش و کیفر او) می‌افتند و (در پرتو یاد او، راه حق را می‌بینند و) ناگهان بینا می‌گردند. البته در کتاب شریف مفاتیح الجنان ذکر و حرز برای توفیق بیشتر آمده است که بهره مند می شویم موفق باشید به سربازی امام زمان علیه السلام
وای برمن :
سلام آقای مهدوی خودارضیی گناه کبیره است ومن این موضوع راتازه فهمیدم ومدت 2سال است که مبتلا هستم ولی نمیدونستم که به این کار میگن خود ارضایی واینکه به پرده بکارت اسیب میزند آیا خدا توبه مرا قبول میکند؟آیا پرده از بین میرود؟
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم تا اطمینان به خروج منی نداشته باشد غسل جنابت واجب نمی شود.
مهدوی :
باسمه تعالی برادر عزیز آقا مرتضی با سلام و احترام حضور در فضاهای مجازی گفتگوی علمی در صورتی که انحراف و یا مفسده ای به همراه نداشته باشد و مخالف قوانین جمهوری اسلامی نباشد اشکال ندارد. موفق باشید
دور از وطن :
سلام. من در حال حاضر در اروپا هستم می خواستم بدانم دهه ذی الحجه و عید قربان در اینجا چه تاریخی است چون مثلا امروز در ایران 25 ذیالقعده و ظاهرا در نجف 24 ذی القعده است. ممنون از راهنمایی شما
الی :
سلام حاج اقا من یک بیماری در پریود ماهانه دارم این که خیلی ساله نامنظم پریود می شم به دکتر هم چندین بار مراجعه کردم گفتم لزومی داره این موضوع موقع ازدواج مطرح بشه گفتند نه چون من ازناباردار شدن میترسم می خوام بدونم لازم این مضوع رو موقع ازدواج مطرح کنم
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم در پاسخ به آقا محمود: تنها در صورتی که مشخص شود که بر اثر آن ضربه سقط صورت گرفته ضارب ضامن است و باید برای سقط جنین، به پدر و مادر دیه بپردازد و در صورتی که آنان از حق خود بگذرند استغفار کافی است. موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام ؛ خودارضایی و استمناء یعنی این که فرد با خود رفتاری داشته باشد که خروج منی را در پی داشته باشد و منجر به جنابت شود؛ این کار حرام است و آثار زیانبار بسیاری بر جسم و جان انسان می گذارد. از جمله وظایف شخص جنب انجام غسل جنابت است. ممکن است آسیب مذکور را نداشته باشد. باید فورا نسبت به اصلاح این رفتار ناشایست اقدام نمود و از خداوند بخشنده و مهربان طلب آمرزش کرد که البته خداوند متعال آمرزنده و مهربان است نسبت به بندگان خود. عاقبت به خیر باشید
مهدوی :
باسمه تعالی برادر عزیز آقا مرتضی با سلام و احترام در تکمیل پاسخ فوق به عرض می رسد: حضور در فضاهای مجازی گفتگوی علمی در صورتی که انحراف و یا مفسده ای به همراه نداشته باشد و مخالف قوانین جمهوری اسلامی نباشد اشکال ندارد و فرد باید برای حضور در جلسات تخصصی اطلاعات لازم را داشته باشد و زمینه تحقیق بعدی را داشته باشد و در صدد رسیدن به حقیقت باشد و تحت تأثیر شبهات دچار ضعف در عقاید نشود و یا گرفتار پاسخ دادن و اظهار نظر غیر علمی نشود. موفق باشید
مهدوی :
باسمه تعالی سلام علیکم برای به دست آوردن افق شرعی و تاریخ دقیق ماههای قمری یکی از بهترین راه ها ارتباط با مسلمانان، مؤمنان و مراکز اسلامی آن کشورهاست که توسط علمای اسلامی اداره می شود نظیر مرکز اسلامی هامبورگ http://fa.izhamburg.com/ به امید بازگشت شما به وطن عزیز اسلامیمان. موفق باشید
مریم :
با سلم بعد از غسل جنابت بفهمیم لاک به اندازه خیلی خیلی کمی روی ناخن باقی است غسلمان صحیح است یا نه ؟با تشکر از سایت خوبتان
مهدوی :
باسمه تعالی با سلام و عرض احترام؛ در شرایط عادی وضو و غسل با وجود مانع رسیدن آب به اعضا باطل است؛ بنابراین پعد از رفع مانع و انجام وضو و غسل صحیح نسبت به قضای نمازهایی که با وضو و غسل باطل انجام شده اقدام نمایید. موفق باشید
سیتا سیتا :
سلام. من پسری هستم که به مدت 7 سال با دختری که 11 سال از خودم بزرگترهست آشنا شده ام. البته مااز هم دور هستیم ولی در این مدت 7 سال 3 یا 4 بار همدیگر را دیده ایم و حتی با هم در حد ارضا شدن ارتباط هم داشته ایم. البته ما بین خودمون صیغه محرمیت خونده ایم ( من 29 ساله هستم و ایشان هم 40 ساله و باکره. ) ایشان همیشه سعی دارند که منو از ادامه این ارتباط منع کنند و میگن که شاید در آینده من نتونم احتیاجات شما رو برآورده کنم به دلیل اختلاف سن شون و راضی نبودن والدین من. البته من از جثه درشتی برخوردارم و بیشتر از سنم میزنم. و این خانم رو هم بی قید و شرط دوست دارم. خانواده من به هیچ عنوان راضی نمیشوند که من با ایشان ازدواج کنم. و من هم نمیخوام بهشون بی احترامی کنم. حتی اون خانم هم این رو نمی خوان و همیشه به من میگم که باید پدر و مادر راضی باشند. با توجه به این مطالبی که گفتم ادامه ارتباط ما چگونه هست و باید چکار کنم؟ چطور می تونم هم خانواده ام که خیلی متعصب روی سن هستند حتی اختلاف 1 سال را راضی کنم هم با ایشون زندگی کنم. در نهایت تصمیم گرفتم برای زندگی با ایشون بدون آگاهی خانواده ام به خارج از کشور برم.ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.
صنم :
باسلام من زنی هستم که 6ساله ازدواج کردم 30سالمه شوهرم 38 ا زابتدای امسال مخصوصا شوهرم خیلی نسبت به من سرد شده حتی من هم بهش پیشنهاد میدم میگه بیخیال.بهش فکر نکن. ولی من نمیتونم فکر نکنم نیازمو چه جوری برآورده کنم؟
منتظر :
سلام‏!‏ اگه میشه جواب سوال منو زودتر بدید‏!‏ من تصمیم داشتم بچه دار بشم اما متوجه شدم همسرم مشروب خورده سه روز گذشته آیا من میتونم اقدام کنم یا باید مدت بیشتری بگذره؟ باتشکر
داود :
من هم موافقم
ژ :
با سلام لطفا در مورد کاشت ناخن دائمی در خانومها و احکام وضو و غسل در صورت کاشت توضیح بدهید
مهدوی :
اگر در مراسم نامزدی شما صیغه محرمیت خوانده شده ولو به دون ثبت در دفتر رابطه شما ایرادی ندارد در قسمت دوم سوال شما باید بگویم عقد دختر باکره (دختری که تا به حال ازدواج نکرده و رابطه جنسی نداشته)بدون اجازه پدر یا ولی (کسی که سرپرستی دختر شرعا وقانونا با اوست)صحیح نمی باشد
مهدوی :
بله هرچه که مانع رسیدن آب به پوست شود باعث بطلان وضو می شود ودر مورد این کرم نیز همین طور است
مهدوی :
بله هرچه که مانع رسیدن آب به پوست شود باعث بطلان وضو می شود ودر مورد این کرم نیز همین طور است
Reza k :
با سلام با خوردن مشروبات الکلی تا ۴۰ روز خواندن نماز حرام است واگر نماز بخوانیم چه حکمی دارد؟ و اگر دربین این چهل روز دوباره شراب بخوری باز هم ۴۰ دیگر اضافه می شود؟ با تشکر
Reza k :
با سلام با خوردن مشروبات الکلی تا ۴۰ روز خواندن نماز حرام است واگر نماز بخوانیم چه حکمی دارد؟ و اگر دربین این چهل روز دوباره شراب بخوری باز هم ۴۰ دیگر اضافه می شود؟ با تشکر
مهدوی :
منتظر عزیز سلام بهتر است به مدت چهل روز از مدت شرب خمر همسرتان صبر کنید چون اثر مشروبات الکلی تا چهل روز در بدن باقی می ماند این از لحاظ پزشکی ولی از لحاظ شرعی اعمال شرعی چنین فردی تا چهل روز پذیرفته نمی شود ولی باید آنها را انجام دهد اگجر چه بعد باید قضای آنها را انجام دهد و شاید بتوان عنوان جریمه بر آن نهاد این چنین فردی در این مدت مورد توجه حضرت حق نیست وبهتر است در این مدت انعقاد نطفه صورت نپذیرد
مهدوی :
سلام صنم امیدوارم که اوضای زندگیتان بهتر شده باشد اما هیچ کاری بدون دلیل نیست باید علت را جست ویادمان باشد که هیچ وقت نباید از دایره انصاف و منطق خارج شد وهر وقت انگشت اتهام بسوی کسی دراز می کنیم یادمان باشد که سه انگشت بطرف خودمان است رفتار همسر شما حاکی از نوعی نارضایتی است وظاهرا می خواهد شما را به نوعی تنبیه کند باید در ابتدا علت ناراحتی را پیدا کرد وآن رابرطرف کرد ولی یادتان باشد که محبت کلید هر در بسته ای است و همانطور که شما نیاز دارید ایشان هم نیاز دارند و بهترین جواب در این حالت محبت است سعی کنید برای مدتی مطابق میل ایشان رفتار کنید اونطور که ایشان دوست دارند لباس بپوشید غذای مورد علاقه ایشان رادرست کنید با همه سردی که از خود نشان می دهند سعی کنید بیشتر محبت کنیدالبته این جواب باتوجه به اطلاعات اندکی بود که داده بودید امیدوارم موفق بشوید
Reza k :
با سلام اگر کسی در دوران کودکی اش مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار گرفته با شد مثل کتک فراوان در دوران بزرگسالی تاثیر می گذارد. با تشکر
شیخ حمید = مهدوی :
reza k سلام دراین مورد باید بگوی در اکثر موارد بله تأثیر خواهد گذاشت و برای کاهش اثرات آن بهتر است از جلسات مشاوره استفاده کرد
مصطفی :
سلام . 1- آیا می شه وامی رو که بانک می ده به عنوان خرید کالا و ... در راه کسب و کار استفاده کرد ؟ آیا وامی رو که به عنوان کسب و کار خاصی می ده ، میشه در کسب و کار دیگه ای استفاده کرد. 3- اگه موارد قبلی حرام است ، آیا می توان از وام قبل رسیدن موعد استفاده (مثلا من وام خرید کالا را 2 ماه دیگر استفاده کنم ) در کار دیگری استفاده کرد؟
شیخ حمید :
مصطفی جان سلام امیدوارم که در زندگیتان همیشه موفق باشید در این مورد باید بگویم اگر وام به صورت معاملات بانکی است، صرف مبلغ وام بر خلاف آنچه در قرارداد بر آن توافق شده، جایز نیست و چنانچه تخلف شود، وام مذکور صحیح نیست و مبلغ اضافه که می پردازید، حکم ربا دارد. کسی که وام را بر خلاف قرارداد صرف کرده، باید از این کار توبه کند و آن را تکرار نکند؛ صرف گذشتن زمان با عث تغییر حکم نخواهد شد .
بد بخت :
سلام مدتی است دائم ناراحت هستم و دست و دلم به نماز و عبادت نمیره . البته تارک الصلوه نیستم اما دائم با غم و اندوه و فکرو خیال مشغول هستم. شوهرم بی کار شده و خیلی گرفتاریم. دلم می خواهد کفر بگم و ... خواهشا بفرمائید مشکلم چیه و چکار کنم ؟
شیخ حمید :
سلام (بدبخت) این نام شایسته شما نیست و شما نباید با این نام خود را مخاطب قرار دهید ضمن اینکه هیچ مشکلی از شما حل نمی کند صرفا باعث افسردگی و افزودن بر مشکلات شما خواهد شد یادتان باشد دید شما نسبت به مسائل و مشکلات تاثیر بسیار زیادی در تصمیم گیری های شما وبر خورد دیگران و در نهایت حل مشکلات شما خواهد داشت این نوع تفکر فقط روح شما را آزرده تر خواهد کرد یکی از بزرگان می گوید وقتی به مشکل بزرگی برخورد کردید که جان را به لب شما رساند و فکر کردید که کمرتان زیر بار آن خم شده آن مشکل را در جائی یاد داشت کنید در عین سادگی با عث تخلیه روحی شما شده در ضمن بعدها به آن مراجعه کنید به آن مسئله وطا قت فرسا بودن آن خواهید خندید حداقل با عث شادی شما در آینده خواهد شد در ضمن در آیات شریفه قرآن آمده که در سختیها و مشکلات استعینوا بالصبر و الصلوه به نماز وصبر پناه ببرید آیه 45 سوره بقره و خود را اسیر وسوسه های شیطانی نکنید در این موقعیتها سعی کنید خود را بیشتر متصل کنید نه منفصل زیرا جدائی بیشتر با عث رنج و مشقت شما خواهد شد
پرستو :
سلام خسته نباشيد من ميخوام ناخن بكارم ميخواستم بدونم وضو و غسلم درسته يا نه؟؟؟
شیخ حمید :
پرستو سلام امیدوارم سال خوبی پر از امید و موفقیت را شروع کرده باشید کاشتن ناخن مصنوعی به خودی خود اشکال ندارد ، لیکن کسانی که ناخن مصنوعی در دست خود شان می گذارند باید مسائل شرعی آن را رعایت کنند. از جهت مانعیت در نماز؛ کاشت ناخن و لاک ناخن مانع حساب می شود. از نظر فقها و حکم شرعی هر چیزی که مانع رسیدن آب باشد وضو و غسل باطل است. در هنگام وضو لاک ناخن های دست و لاک یکی از ناخن های پا و در هنگام غسل لاک ناخن های دست و پا باید برداشته شود. نسبت به کاشت ناخن مصنوعی اگر ضرورت باشد،باید با وضو و غسل جبیره نماز بخواند، یعنی هنگام وضو گرفتن باید روی ناخن مصنوعی به نیت وضو دست کشیده شود. حکم کاشت ناخن طبق نظر مقام معظم رهبری این کار فی نفسه مانع ندارد و برای غسل و وضو اگر رفع حاجب حرجی با شد حکم جبیره مترتب است آقایان بهجت ،تبریزی، سیستانی ، نوری همدانی : جایز نیست آقای مکارم ، هرگاه مزاحم وضو یا غسل باشد جایز نیست مگر درحال ضرورت آقای صافی گلپایگانی : اگر قابل برداشت باشد مانع ندارد و الاٍّ جایز نیست آقای فاضل : اگر مانع وضو وغسل جایز نیست در پایان باید یاد آور شوم که منشأ زیبائی درونی است نه بیرونی فکر بهبود خود ایدل ز دری دیگر کن درد عاشق نشود به مداوای حکیم
شیخ حمید :
سرکار خانم مریم سلام در این مورد باید بگویم اینکار یعنی صحبت با نامحرم از نظر شرعی باعث بطلان نمی شود واگر واقعا با آن فرد قصد ازدواج داشته باشید و برای شناخت باشد اشکالی ندارد
chinwhw :
سلام دوستان کی می دونه چرا دست دادن مرد با زن نا محرم حرام است ؟چرا؟ جواب دقیق.با تشکر
chinwhw :
سلام دوستان کی می دونه چرا دست دادن مرد با زن نا محرم حرام است ؟چرا؟ جواب دقیق.با تشکر
سهیل :
سلام،می خواستم بپرسم که آیا بوسیدن زیبا روی همجنس اشکالی دارد؟
رها :
سلام علیکم زمان شیر دادن مادر به فرزند پسر چه مدت است ؟
شیخ حمید :
سلام سهیل جان در نگاه اول شاید بگوئید چه اشکالی دارد آدم ابراز علاقه به زیبائی بکند اما در مورد انسان باید گفت مسأله کاملا متفاوت می شود چون انسان موجودی مرکب است ودارای تما یلا ت ونفسانیات بسیار قوی که وقتی تحریک بشود کنترل آن سخت وشاید بتوان گفت ناممکن است و بطور کلی از هر کاری که منجر به تحریک شود باید پرهیز شود جزدر موارد حلال و صحیح آن مثل مورد زن و شوهر در هر صورت این کار اگر با ریبه باشد (منظور قصد لذت بردن )حرام است البته قابل توجه آنکه ریبه به هر چیزی حتی غیر جاندار هم حرام است و تنها مورد حلال آن زن است
شیخ حمید :
سلام رها مدت زمان شیر دهی مادر برای نوزاد پسر حداقل دو سال است
شیخ حمید :
سلام chinwhw احکام اسلامی در حوزه فروع دین است و قبول آن زمانی برای فرد میسر می شود که اصول را پذیرفته باشد و آن جمله معروفی که می گویند هر چیزی را که عقل قبول کند دین هم قبول میکند مر بوط به حوزه اصول دین است وقتی انسان پذیرفت خدائی است حکیم که انسان را خلق کرده وپیامبری داشته که دین بوسیله او بما رسیده آن وقت آن خدای حیم احکامی را جهت تعالی انسان فرستاده براحتی می پذیرد و البته این قابل توجه است که انسان موجودی دو بعدی و بسیار پیچیده است و خود نمی تواند برنامه کامل زندگی که مبتنی بر مصالح ومفاسد واقعی خود باشد را ارائه کند و این کار جز از طریق وحی میسر نیست چه اینکه دانشمندان فقط بوجود روح علم دارند ولی اینکه چیست و چگونه نمی دانند پس چگونه می شود برنامه کامل ارائه کرد پس باید دانست حوزه فروع دین تعبدی است یکی از کارهایی که خداوند بندگانش را از انجام آن نهی کرده است تماس جسمی با نامحرم است، در احادیث بسیاری ازاهل بیت (علیه السلام) و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) این کار نهی شده است، برای اینکه پستم طولانی نشود من فقط یک حدیث از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) را خدمت شما می نویسم، که می فرمایند: "هر مردی که با زن نامحرمی دست دهد، دچار غضب الهی شود و هر کس با زن نامحرمی همراه شود و در جای خلوتی قرار گیرد ، در زنجیری از آتش قرار خواهد گرفت". ( بحارالانوار، ج 101، ص 32) نظر مراجع تقلید در مورد تماس جسمی با نامحرم تمام مراجع تقلید عظام، هرگونه تماس جسمی بین دختر و پسر نامحرم را حرام می دانند، حتی دست دادن با افراد نامحرم از دینهایی غیر از اسلام است و افرادی که در خارج از کشور زندگی میکنند نیز از این کار منع شده اند. و فقط در صورتی دست دادن با نامحرم جایز است که از روی دستکش باشد، به شرط آنکه دست یکدیگر را فشار ندهند و قصد لذت بردن نداشته باشند. ____________________________________________________________________________ رساله آیت الله امام خمینی(ره) مساله 2438، کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای سوال 1069، کتاب استفتائات آیت الله مکارم شیرازی جلد 2 فصل 30 سوال 1024 تا 1027، کتاب استفتائات آیت الله بهجت احکام روابط زن و مرد سوال 625، کتاب استفتائات آیت الله میرزا جواد تبریزی احکام نگاه کردن سوال 1626، استفتائات آیت الله سیستانی کتاب نامحرم و حجاب، کتاب استفتائات جامع المسائل آیت الله فاضل لنکرانی جلد 1 سوال 2097، کتاب استفتائات آیت الله نوری همدانی جلد 1 سوال 935 و جلد 2 سوال 655، استفتائات آیت الله صافی گلپایگانی بانوان و مشاغل اجتماعی سوال و جواب، کتاب استفتائات آیت الله وحید خراسانی احکام ازدواج و مسائل حجاب سوال 10. ____________________________________________________________________________ بنابراین دست دادن دختر با پسر نامحرم از منظر اسلام حرام است.
زیبا :
با عرض سلام خدمت شما بامشکلات فراوانی روبرو هستم .مثلا خواهر بزرگم ازوقتی یادم میاید همش قهر میکرد(بیشتر مواقع بی دلیل)یا وقتی خواست داماد یا عروس بگیرد از ما مخفی می کرد و دوست نداشت ما در مراسم ایشان شرکت کنیم(بیشتر مواقع به صراحت به همه خواهر برادریها میگفت که نیایید در مراسم های ما). خوب ما هم نمی رفتیم یا کلا کمتر رفت و آمد داشتم با خانواده او. اما همیشه در جواب سوال فامیل یاهمسایه ها یا مادر که میگفتند چرا اینگونه با خواهر برادرانت رفتار میکنی وآنها را دعوت نمیکنی در مراسمهایت یا همیشه قهر میکنی ؟ میگفت اینها نمیتوانند خوشی مرا ببینند.ضمنا ما خانواده شلوغی هستیم و ازدواج نکرده ایم( به غیر از یک خواهر و برادر)در حالی که همه در سن ازدواجیم. بابررسی های مختلف به این نتیجه رسیده ام که مشکلات ما از جادو و بی نمازیست. آخه در خانه ما افرادی هستند که اصلا اهل نماز نیستند.وبه صحت جادو در مورد خانواده هم که من با لمس این همه مشکلات وضمنا خاص بودن این مسایل خیلی معتقد شده ام .آیا این دو مسئله (جادو و بی نمازی )درست است ؟ضمنا لطفابه من بگویید راه حلی نیست؟با تشکر.
vs,g :
سلام یک شماره تلفن می خواهم از یک حاج اقا میشه لطفا بهم بدید چند تا سوال شرعی داشتم . متشکرم
chinwhw :
با سلام تشکر بخا طر جواب دقیق تان بخاطر دست دادن مرد با زن نا محرم.
chinwhw :
با سلام حاج اقا چند سالی می شه با خودم شخصا مشکل پیدا کردم نمی تونم با مردم ارتباط برقرار کنم،نمی توانم روی درس هام تمراکز کنم. زیاد فکر می کنم. نمی دونم مشکل زندگیم کجا است. بچگیمو ایران بزرگ شدم ولی الان در کشور نروژ زندگی میکنم همه نوع امکانات درسی و مالی در اختیارم است ، تا حالا خدا رو شکر هرچه از خدا خواستم بهم داده.بچه خیلی مذهبی هستم.چند باری رفتم پیش مشاور روان شناس جواب نداده.البته در دوران بچگیم زیادسرکار رفتم زحمت کشیدم و در همین دوران هم مدرسه میرفتم و هم سر کار میرفتم چون همیشه پدرم و عمویم با خشونت باهم رفتار می کردن.از دست عمویم خیلی کتک خوردم در دوران بچگم. اصلا مدتی می شه تمام زندگی بهم ریخته.حاجی اقا فرصت هایی که دارم از دستم میره.حاجی اقا تورو خدا اگه می تونین راهنمایم کنید.امیدوارم چیزی که نوشتم متوجه بشید، ببخشید اگه بد نوشتم. با تشکر
بنده :
سلام خسته نباشید. شرمنده یه سوالی دارم. بنده تازه نامزد کردم. ولی هروقت با نامزدم حرف میزنم بصورت تلفنی یا رودر رو به هم ابراز محبت میکنیم. التم بزرگ میشود و ابی ازش خارج میشود . میخواستم ببینم این مذی هست یا نه و ایا گناه دارد یا نه و ایا غسل دارد یا نه؟ ممنون
منا :
با سلام مي خواستم در مورد تاتو سؤالي داشته باشم كه ايا با وجود تاتو در بدن غسل قبول ميشود يا نه ؟
ق :
وسواس هستم داخل قبرستان نمی توانم بروم ایااین کار درست است که از همه چی وسواسم از دست دادن به مردم منو راهنمایی کنید
گمگشته67 :
با سلام . خسته نباشید . میخواستم بدونم خریدن وام کسی اشکال شرعی دارد ؟ مثل وام بانک مسکن . کسی وام مسکنی که 20 میلیون بوده به قیمت 3 میلیون خریداری کرده چون پول نقد نداشته از روی همان 20 میلیون ، 3میلیون داده و در واقع برای خودش 17میلیون مانده . آیا اینکار اشکالی دارد و اینکه قیمت خرید(3میلیون) را چه کسی باید مشخص کند ؟
لیلا :
آیا اگر مطمین نباشیم قتل کردیم و به نظرمان به احتمال 99درصد نکردیم خدا میبخشد؟
ح . و :
سلام دختری هستم 39 ساله در سن 18 سالگی مردی به من تجاوز کرد با توجه به نداشتن مادر و موقعیت بد خانه هیچ وقت نتوانستم و صلاح ندیدم موضوع را در منزل مطرح کنم الان هم که سالها گذشته باز هم نمی توانم مطرح کنم از طرفی فردی مقید به اصول شرع هستمو خواستگاری هم ندارم حدود ده سال است . و تا الان توانستم نیاز جنسیم را کنترل کنم ولی الان دیگر برایم مقدور نیست و زندگیم را تحت تاثیر قرار داده که دیگر احساس می کنم باید نیاز جنسیم را با یک مرد برآورده کنم و دیگر توان تحمل را ندارم, و از گناه کردن هم می ترسم . .با توجه به شرایطم آیا می توانم بدون اذن پدرم ازدواج موقت را به عنوان حل مشکلم انتخاب کنم؟
کیمیا :
آیا فیلم یا عکس آمیزش جنسی دیدن حرام است؟ ممنون
شیخ حمید :
VS_G سلام این شماره متعلق به جناب حجت الاسلام مدرسی مسئول پاسخ گوئی به سوألات شرعی دفتر مقام معظم رهبری است یک ساعت مانده به اذان ظهر تماس بگیرید پاسخگو هستند و فرد بسیار مطلع و باسوادی هستند 021-51225205
محمد :
به نام خدا باسلام اینجانب برای مشارکت در کار اقتصادی از فردی مبلغ 20 میلیون تومان چند سال است که گرفته ام. در حال حاضر که سال خمسی من است کل موجودی من اعم از جنس و پول نقد حدود 17 میلیون است. در این صورت وضعیت خمس من چگونه می شود؟ باتشکر
ش :
ملاک انجام اعمال شب قدر رابراساس تشخیص مراجع تقلید خودمان که مقام معظم رهبری است انجام دهیم یانه ویا عید فطر رابربنابرنظر مقلد خود ویا نه؟
ش :
ملاک انجام اعمال شب قدر رابراساس تشخیص مراجع تقلید خودمان که مقام معظم رهبری است انجام دهیم یانه ویا عید فطر رابربنابرنظر مقلد خود ویا نه؟
شیخ حمید :
(ش ) عزیز سلام امیدوارم که همیشه تابع احکام الهی باشید سوال شما دو قسمت دارد قسمت اول آن که مربوط به اعمال شب قدر می شود باید بگویم تقلید علاوه بر واجبات در حوزه مستحبات نیز جاری است و در حوزه مستحبات نیز باید تابع مرجع تقلید خود باشید در مورد قسمت دوم سوال شما باید بگویم تشخیص عید با خود مکلف است و اعلام مراجع یقین آور البته اعلام عید به عهده حاکم است (یعنی در حال حاظر مقام معظم رهبری )
شیخ حمید :
کیمیا سلام امیدوارم که همیشه تابع احکام دین که سلامت و سعادت واقعی انسان در گرو عمل به آن است باشید دیدن فیلم جسنی حرام می باشد واین حکم به طورکلی برای همه مردم بیان شده است وهمسران جدای ازاین حکم نیستند. وهیچ کس حتی یعضی دکتران عزیز نمی توانند نسخه دیدن فیلم های آموزش جنسی به مردم بدهند. تماشای صحنه‏های مبتذل، ذهن و اندیشه انسان را تسخیر می‏كند و آدمی به طور ناخودآگاه این گونه صحنه‏ها را همیشه و همه جا پیش روی خود مجسم خواهد كرد. فردی كه خود را به دیدن این گونه تصویرها، عادت داده است، به كار و فعالیت سازنده اقتصادی بی‏رغبت می‏شود. به همین دلیل هرگاه بخواهد فكر خود را روی مسأله‏ای مهم و حساس متمركز كند، به یاد آوردن آن صحنه مبتذل، توان تمركز را از او می‏گیرد. چنین فردی در برخورد با انسان‏ها به جای آن كه به انسانیت آنان توجه كند به جنسیت آنان - آن هم به گونه‏ای كه در تصویر دیده است - توجه می‏كند. این رفتار افزون بر سلب كردن آرامش فرد، او را از پیشرفت باز می‏دارد. روش های بسیارزیادی وجود دارد که می توان مسایل جنسی را برطرف کرد ودیدن اینگونه فیلم ها راه حل مناسبی نیست که ازآن جمله حرام هم می باشدومشکلات زیاد تر می کند نگاه کردن به فیلم هایی که روش های جنسی آموزش می دهند جایز است (اشتباه رایج) همه مراجع:نگاه به این نوع فیلم ها که به طور معمول بانگاه شهوت برانگیز همراه است حرام است
شیخ حمید :
با عرض سلام و ادب خدمت شما سر کار خانم (ح. و ) چون ار تباط جنسی شما نا مشروع بوده و لو اینکه شما بی گناه بودید به علت نا مشروع بودن اذن ولی ساقط نمی شود و برای صیغه شدن اذن ولی خود را لازم دارید
مریم :
سلام خانمی 29 ساله هستم به مشکل شدید وسواسی در زمینه نجاست و طهارت دچار هستم از مهمونی رفتن و آمدن مهمون به خانه ام فراری هستم.در ضمن مشکل عصبی بودن مثانه و تکرر ادراد دارم و روزی 4 بار یا بیشتر کل لباسم را عوض میکنم همش میگم ادرار ازم ریخته در لباس زیرم یا اصلا میگم آب پاشید به بدنم و کل بدنم را در دستشویی از سر تا پا روزی 4بار میشویم و وقتی مهمان دارم نمیدونم چکار کنم.تورو خدا کامل و واضح جوابم بدهید ممنون از شما
سوال :
ایا خود ارضایی گناه است؟
Alireza :
salam alaikum aya yek khahare diniye maa mitawanad akse ba hejabesh ra dar facebook begozarad?
ش :
روزه هستم از دستم خون خارج شده با چاقو بریدم روزه ام باطل است؟
میترا :
سلام اقای مهدوی به خاطر اینکه 30روز دیگه کنکور دارم وفقط همین 30روز برایم باقی است نمیتوانم روزه بگیرم حکمش چیست؟در سوره بقره ایات 183تا 185نوشته شده:این روزهایى چند است پس هر کس از شما مریض و یا مسافر باشد باید ایامى دیگر به جاى آن بگیرید و اما کسانى که به هیچ وجه نمى‏توانند روزه بگیرند عوض روزه براى هر روز یک مسکین طعام دهند و اگر کسى عمل خیرى را داوطلبانه انجام دهد برایش بهتر است و این که روزه بگیرید برایتان خیر است اگر بناى عمل کردن دارید(184).یعنی باید یک مسکین را طعام دهم؟؟؟
میترا :
سلام اقای مهدوی به خاطر اینکه 30روز دیگه کنکور دارم وفقط همین 30روز برایم باقی است نمیتوانم روزه بگیرم حکمش چیست؟در سوره بقره ایات 183تا 185نوشته شده:این روزهایى چند است پس هر کس از شما مریض و یا مسافر باشد باید ایامى دیگر به جاى آن بگیرید و اما کسانى که به هیچ وجه نمى‏توانند روزه بگیرند عوض روزه براى هر روز یک مسکین طعام دهند و اگر کسى عمل خیرى را داوطلبانه انجام دهد برایش بهتر است و این که روزه بگیرید برایتان خیر است اگر بناى عمل کردن دارید(184).یعنی باید یک مسکین را طعام دهم؟؟؟
اكسير :
باسلام يه سوال داشتم آياعموي شوهر به همسر محرم است يعني ميتوانند باهم دست بدهند.
یاسین :
من امروز روزه هستم صبح تو خواب شیطانی شدم ایا روزه ام باطل است
درویش :
ایا خدا را می توان کشت؟
جمال :
سلام، من شغلم سخته کنار کوره فولاد سازی کار میکنم و صبح کار که هستم روزه گرفتن خیلی برام سخته چیکار کنم؟
محمد :
سلام.ایا نجس شدن لباس زیر در خواب موجب ابطال روزه است؟
سامان :
ایا اگر مدتغسل طولانی شودغسل باطل است
سامان :
ایا اگر مدت زمان غسل طولانی شود غسل باطل است
شیخ حمید :
سلام سامان عزیز خیر اگر مدت زمان غسل طولانی شود باعث بطلان غسل نمی شود اما نشان از وسواس در امر غسل است که باید هرچه سریعتر ترک شود چون باعث اذیت شما خواهد شد
شیخ حمید :
سلام محمد جان با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه باید خدمتتان عرض کنم نجس شدن لباس زیر درخواب باعث بطلان روزه نمی شود ولی باید نسبت به طهارت آن سریع اقدام کنید اگر این نجاست بواسطه خروج منی باشد باید سریع غسل نمائید
شیخ حمید :
با عرض سلام خدمت شما جناب آقای جمال عزیز امیدوارم طاعات و عبادات شما در این ماه عزیز مورد قبول در گاه خداوند یکتا قرار بگیرد شما بهتر است در این ماه در وعده های غذای خود در سحر و افطار دقت بیشتری کنید تا در طول روز کمتر دچار ضعف شوید البته هرچه بیشتر انجام یک عمل عبادی سخت باشد پاداش الهی آن نیز بیشتر خواهد بود و شما در نزد خداوند یکتا عزیز تر خواهید بود
شیخ حمید :
با عرض سلام خدمت شما جناب آقای درویش در مورد سوال شما باید بگویم اولا به قول حافظ برو به کار خود ای واعظ! این چه فریادست؟ مرا فتاد دل از ره، تو را چه افتادست؟ میان او که خدا آفریده‌است از هیچ دقیقه‌ایست که هیچ آفریده نگشادست به کام تا نرساند مرا لبش چون نای نصیحت همه عالم به گوشِ من باد است گدای کوی تو از هشت خُلدْ مستغنیست اسیر عشق تو از هر دو عالم آزادست اگر چه مستیِ عشقم خراب کرد ولی اساس هستی من زآن خرابْ آبادست دلا منال ز بیداد و جور یار، که یار تو را نصیب همین کرد و این از آن دادست برو فَسانه مخوان و فُسون مدم حافظ! کز این فسانه و افسون مرا بَسی یادست دوما در مورد اینکه خدا کجاست تا بتوان به او دست یافت حضرت حق می فرماید از رگ گردن به شما نزدیک ترم حال قدری تامل برای شما مفید خواهد بود
شیخ حمید :
سلام یاسین عزیز امیدوارم حالتان خوب باشد و موفق به کسب رضایت الهی در این ماه بشوید نمیدانم منظور از شیطانی شدن در خواب چیست در هر صورت چه منظورتان خروج منی یعنی احتلام در خواب یا همان جنب شدن ابشد یا صرفا خطور افکار ناجور در هر صورت باعث بطلان روزه نمی شود
شیخ حمید :
دوست عزیز اکسیر جان سلام در اسلام اسباب محرمیت سه چیز است: نسب (هم زاد بودن)، سبب (ازدواج) و رضاع و شیر دادن[1]. یقینا دایی یا عموی همسر از محارم نسبی زن محسوب نمی شوند، اما آیا از محارم سببی اند یا نه؟ یعنی آیا به سبب ازدواج، عمو و دایی همسر هم با زن محرم می شوند یا نه؟ در پاسخ باید گفت: افرادی که به واسطه ی ازدواج، بر زن ها و دختر ها محرم می شوند، عبارتند از: 1. شوهر. 2. پدر شوهر و پدر بزرگ او. 3. پسر و نوه ی شوهر هر چند فرزند این زن نباشد و از زن سابق شوهر باشد، در این صورت این زن جدید نامادری آنان خواهد شد و نامادری با فرزندان شوهر محرم است. 4. شوهر مادر (ناپدری). 5. شوهر دختر (داماد).[2] به جز این افراد، دیگر مردها نامحرم زن محسوب می گردند حتی شوهر خواهر، برادر شوهر، عمو ودایی شوهر.[3] [1] برای محرمیت با شیر شرایطی در رساله های عملیه آمده است که بدون آنها محرمیت حاصل نمی شود. [2] تحریر الوسیله ، ج 2 ص 277 ، مساله 1. [3] نک: همان، ج2 ،ص 280، مساله 15.
شیخ حمید :
سر کار خانوم میترا آن چیزی که شما در نزدیکی کنکور به آن احتیاج دارید آرامش است و آرامش واقعی فقط در نزدیک شدن به خدا حاصل می شود و نزدیک شدن به خدا از طریق انجام عبادات قابل حصول است وصرف نزدیک شدن به کنکور جواز روزه نگرفتن شما نمی تواند باشد توصیه من به شما این است که خیر و برکت دنیا وآخرت تابع عمل به دستورات الهی است حتی اگر فردی هدفش صرفا دنیایی باشد باز بهترین و سریع ترین راه پیروی از دستورات پروردگار و خالق یکتاست
شیخ حمید :
( ش ) عزیز سلام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه در مورد سوال شما باید بگویم خروج خون از دست یا هرجای دیگر بدن باعث بطلان روزه نمی شود
شیخ حمید :
Alireza سلام باید دید مرجع تقلید آن خانم چه کسی است زیرا بعضی از مراجع مثل رهبر معظم انقلاب صرف ورود به فیس بوک را حرام کرده اند تا چه رسد به آپلود عکس در آن
شیخ حمید :
( سوال ) سلام بله خود ارضایی گناه است حرام و از جمله گناهان کبیره است ودر روایات آمده است افرادی که مبتلا به این عمل هستند در روز قیامت خداوند به آنها نظر رحمت نمی اندازد البته این عمل از لحاظ روانی دارای آثار بسیار سوئی برای فرد مبتلا هست
بیخیال :
اگردودخترهمدیگرو نه از روی لذت از روی محبت لب همو بوس کنن اشکال شرعی داره؟حدود یکسالونیمه دوست من با من اینکارو میکنه و حس شهوت هم بهمون دست نمیده و فقط از روی محبته هیچ کاری هم به غیراز بوسیدن نمیکنه
بهرام :
سلام عرض میکنم خدمت اساتید محترم سوالی دارم ؟ 1.خداوند تو قران نوشته ما در حالی که خداوند مفرد می باشد هدف از ما گفتن چیه ؟ 2.هدف از نزول آیه ی 1 سوره ی تحریم چست ؟این ایه؟(يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ. ای پيامبر ، چرا چيزی را که خدا بر تو، حلال کرده است ، به خاطر خشنود ساختن زنانت بر خود حرام می کنی؟ و خدا آمرزنده و مهربان است.) منتظر جوابم تا سوالات دیگرم را بیا کنم متشکرممم
بابای محیا :
سلام ادامه ی نسل ما انسان ها بعد از حضرت ادم چطوریه ؟یعنی جد ما بعد از حضرت ادم کیه ؟ هابیا یا شیث با چه کسی ازدواج کرده نسل بشر ادامه پیدا کرده؟
بیخیال :
چرا جوابمو نمیدین؟
محمدی :
با عرض سلام من و همسرم 2ساله ازدواج کردیم بچه دار نمیشیم از نظر شما اساتید کاشت جنین حرام است؟
شیخ حمید :
با عرض سلام و ادب خدمت شما (بیخیال عزیز ) اگر حقیقتا در دو طرف قصد لذت و ریبه نباشد اشکال شرعی ندارد اما نکته این است حتی خود شما که به این فکر افتادید که احتمال حرمت و قصد لذت وجود دارد نشان دهنده آن است که نفس خود شما هم تکان خورده و کم کم تحریک خواهد شد اما شما قطعا نمی توانید از نیت طرف مقابل و لو اینکه نزدیک ترین دوستتان باشد مطلع باشید توصیه ما به شما این است که از کارهایی که باعث تحریک نفس عماره می شود یا نفس را در معرض تحریک قرار می دهد خود داری کنید
شیخ حمید :
با عرض سلام و ادب خدمت شما (بیخیال عزیز ) اگر حقیقتا در دو طرف قصد لذت و ریبه نباشد اشکال شرعی ندارد اما نکته این است حتی خود شما که به این فکر افتادید که احتمال حرمت و قصد لذت وجود دارد نشان دهنده آن است که نفس خود شما هم تکان خورده و کم کم تحریک خواهد شد اما شما قطعا نمی توانید از نیت طرف مقابل و لو اینکه نزدیک ترین دوستتان باشد مطلع باشید توصیه ما به شما این است که از کارهایی که باعث تحریک نفس عماره می شود یا نفس را در معرض تحریک قرار می دهد خود داری کنید
شیخ حمید :
با عرض سلام وادب خدمت شما (با بای محیا)در جواب شما باید بگویم دو نظریه مطرح در این زمینه به شرح ذیل وجود دارد : در این بحث دو احتمال کلّى وجود دارد: 1. قبل از آدم و حوا انسان‏هاى دیگرى روى کره خاکى زندگى مى‏کردند. تحقیقات باستان‏شناسى نشان مى‏دهد که نوع انسان یا مانند آن احتمالاً از چند میلیون سال قبل در کره زمین زندگى مى‏کرده است. فسیل‏ها و جمجمه‏هاى کشف شده این مطلب را تأیید مى‏کند، در حالى که از تاریخ پیدایش حضرت آدم زمان زیادى نمى‏گذرد. اگر این احتمال صحیح باشد، شاید فرزندان حضرت آدم، با باقیمانده آن انسان‏ها ازدواج کرده و تولید مثل نموده‏اند. 2. هیچ انسانى در زمان حضرت آدم نبوده و فرزندان او با هم ازدواج نموده‏اند، یعنى خواهر و برادر با هم تزویج نموده‏اند که این احتمال دو توجیه دارد: أ) در آن هنگام هنوز حرمت ازدواج خواهر و برادر تشریع نشده بود، و این نوع ازدواج ذاتاً حرام نبود. ب) این ازدواج ذاتاً اقتضاى حرمت داشته، ولى به خاطر مصلحت عظیمى همچون حفظ نسل بشر و تداوم حیات او روى کره خاکى، حکمت الهى بر آن تعلّق گرفته بود که در مقطعى کوتاه این عمل جائز بوده باشد، بعد که ضرورت برطرف شد، خداوند حرمت را تشریع نموده است. ظاهر آیات قرآن احتمال دوم را تقویت مى‏نماید، چرا که مى‏فرماید: «اى مردم! از پروردگارتان بپرهیزید که شما را از یک انسان آفرید . همسرش را نیز از جنس او آفرید . از آن دو، مردان و زنان فراوانى (روى زمین) منتشر کرد». (1) در این زمینه احادیث متفاوتى وارد شده است که هر کدام از این احتمالات را تأیید مى‏کنند. بر اساس قاعده، احادیث موافق با قرآن، مقدّم است، پس احتمال دوم بیش تر صحیح به نظر مى‏رسد. لازمه این سخن ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) با یکدیگر است، زیرا اگر آن‏ها با نژاد و همسران دیگرى ازدواج کرده باشند ، آوردن ضمیر «منهما؛ از آن دو» در آیه قرآن درست نخواهد بود، چرا که بر اساس احتمال اوّل نسل آدم از ازدواج فرزندان آدم با غیر نسل وى به وجود آمده‏اند. (2) علامه طباطبائی در این رابطه میفرماید : از ظاهر اطلاق آيه شريفه كه مى‏فرمايد:" وَ بَثَّ مِنْهُما رِجالًا كَثِيراً وَ نِساءً ... بر مى‏آيد كه در انتشار نسل بشر غير از آدم و همسرش هيچ كس ديگرى دخالت نداشته، و نسل موجود بشر منتهى به اين دو تن بوده و بس، نه هيچ زنى از غير بشر دخالت داشته، و نه هيچ مردى، چون قرآن كريم در انتشار اين نسل تنها آدم و حوا را مبدأ دانسته، و اگر غير از آدم و حوا مردى يا زنى از غير بشر نيز دخالت مى‏داشت، مى‏فرمود:" و بث منهما و من غيرهما"، و يا عبارتى ديگر نظير اين را مى‏آورد تا بفهماند كه غير از آدم و حوا موجودى ديگر نيز دخالت داشته و معلوم است كه منحصر بودن آدم و حوا در مبدئيت انتشار نسل، اقتضا مى‏كند كه در طبقه دوم ازدواج بين خواهر و برادر صورت گرفته باشد. و اما اينكه چنين ازدواجى در اسلام حرام است و بطورى كه حكايت شده در ساير شرايع نيز حرام و ممنوع بوده ضررى به اين نظريه نمى‏زند، براى اينكه تحريم حكمى است تشريعى، كه تابع مصالح و مفاسد است، نه حكمى تكوينى (نظير مستى آوردن شراب) و غير قابل تغيير، و زمام تشريع هم به دست خداى سبحان است، او هر چه بخواهد مى‏كند و هر حكمى بخواهد مى‏راند، چه مانعى دارد كه يك عمل را در روزى و روزگارى جايز و مباح كند، و در روزگارى ديگر حرام نمايد، در روزى كه جز تجويزش چاره‏اى نيست تجويز كند و در روزگارى ديگر كه اين ضرورت در كار نيست تحريم كند، ازدواج خواهر و برادر را در روزگارى كه تجويزش باعث شيوع فحشا و جريحه‏دار شدن عفت عمومى نمى‏شود تجويز كند و در روزگارى ديگر كه باعث اين محذور مى‏شود تحريم كند. و اين سخن كه ازدواج خواهر و برادر منافى با فطرت باشد درست نيست و فطرت چنين ازدواجى را صرفا به خاطر اينكه ازدواج خواهر و برادر است نفى نمى‏كند و از آن تنفر ندارد، بلكه اگر نفى مى‏كند و اگر از آن تنفر دارد براى اين است كه باعث شيوع فحشا و منكرات مى‏شود و باعث مى‏گردد غريزه عفت باطل گردد و عفت عمومى لكه‏دار شود. و پر واضح است كه شيوع فحشا بوسيله ازدواج خواهر و برادر در زمانى است كه جامعه گسترده‏اى از بشر وجود داشته باشد و اما در روزگارى كه در تمامى روى زمين غير از چند پسر و چند دختر از يك پدر و مادر وجود ندارند و از سوى ديگر مشيت خداى تعالى تعلق گرفته كه همين چند تن را زياد كند، و افرادى بسيار از آنان منشعب سازد، ديگر عنوان فحشا بر چنين ازدواجى منطبق و صادق نيست. پس اگر انسان امروز از چنين تماس و عملی نفرت دارد به خاطر علتى است كه گفتيم، نه اينكه به حسب فطرت از آن متنفر باشد، به شهادت اينكه مى‏بينيم مجوسيان در قرنهايى طولانى (بطورى كه تاريخ ذكر مى‏كند) ازدواج بين خواهر و برادر را مشروع مى‏دانستند و از آن متنفر نبودند و هم اكنون بطور قانونى در روسيه (بطورى كه نقل شده) و نيز بطور غير قانونى يعنى به عنوان زنا در اروپا انجام مى‏شود.(3 ) پى نوشت‏ها: 1. نساء (4) آیه 1. 2. تفسیر نمونه، ناصر مكارم شيرازي، ج 3، ص 246، نشر دار الکتب الاسلامیة، تهران، بی تا. 3 . ترجمه تفسیرالمیزان، ج‏4، ص 229 -230 .
هلیا :
اگر بعد از غصل حیض متوجه شویمم که مقداری از لاک روی ناخن باقی مانه است و با آن غصل روزه بگیری روزه باطل است؟
zahra :
آیا دستمزد شغلی مثل ناخن کاری که وضو گرفتن را غیر ممکن میسازد برای مشتری برای ناخن کار حرام است؟؟
راد :
کسی که روزه خواری کند باید چند روز روزه بگیرد
شیخ حمید :
باآرزوی قبولی طاعات و عبادات شما سر کار خانوم ( هلیا ) باید بگویم در غسل اگر آب به همه جای بدن نرسد یا مانعی از رسیدن آب به همه جای بدن وجود داشته باشد وقبل از غسل برطرف نشود آن غسل باطل است و عملی که به آن غسل منوط بوده نیز باطل است باید بگویم غسل شما باطل و روزه شما نیز باطل است
سعید :
حکم زدن سیبیل با صفر ماشین ریش تراشی چیست؟
شیخ حمید :
zahra طاعات و عبادات شما قبول دست مزد گرفتن برای کاری که حرام است مثل تراشیدن ریش بنا بر احتیاط جایز نیست و بنا بر فتاوای بعض دیگر مراجع حرام است و باتوجه به اینکه بعضی از مراجع کاشت ناخن مصنوعی را حرام میدانند گرفتن اجرت برای این کار نبز به طبع آن حرام می شود ولی همه متفقا میگویند وضو وغسل با آن باطل است
شیخ حمید :
با عرض سلام و ادب خدمت شما ( راد ) عزیز در مورد سوال شما باید بگویم کسی که در ماه مبارک رمضان از روی عمد و اختیار بدون عذر شرعی روزه خواری کند علاوه بر قضای روزه باید کفاره نیز بدهد که به شرح زیل می باشد - كفاره افطار عمدي روزه ماه مبارك رمضان در شرع اسلامي يكي از سه چيز است. ۱- آزاد كردن يك برده ۲- دو ماه (شصت روز) روزه گرفتن ۳- شصت فقير را غذا دادن.(اجوبه الاستفتاءات، س ۷۸۴ و ۸۱۴ و استفتا از دفتر معظم‌له، باب روزه، م ۵۷) توجه: ـ از آنجايي كه در اين دوران ظاهرا برده‌ايي وجود ندارد كه بتوان آزاد كرد مكلف بايد يكي از آن كار ديگر را انجام دهد. (استفتا از دفتر معظم‌له، باب روزه، م ۵۷) ـ‌ در مقدار كفاره تفاوتي نيست بين آن كه روزه‌دار، به چيز حلال روزه خود را باطل كند يا به چيز حرام، مثل زنا يا استمنا يا خوردن و آشاميدن حرام، گرچه احتياط مستحب در افطار به چيز حرام آن است كه كفاره جمع بپردازد يعني هم يك برده آزاد كند و هم دو ماه روزه بگيرد و هم شصت فقير را غذا دهد.(اجوبه الاستفتاءات، س ۷۸۴ و ۷۸۵ و استفتا از دفتر معظم‌له، باب روزه، م ۶۳) ـ هرگاه هيچ يك از اين سه كار ممكن نشود بايد به هر تعداد فقير كه قادر است غذا بدهد و احتياط (واجب) آن است كه استغفار نيز بكند و اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيست فقط كافي است كه استغفار كند يعني با دل و زبان بگويد «استغفرالله» (از خداوند بخشايش مي‌طلبم).(اجوبه الاستفتاءات، س ۸۱۱ و ۸۱۲ و. استفتا از دفتر معظم له، باب روزه،‌م ۵۹) ـ كسي كه به خاطر عدم توانايي بر روزه و غذا دادن به فقير، وظيفه‌اش استغفار است‌، اگر بعدها تمكن پيدا كرد كه روزه بگيرد يا به فقرا غذا دهد، لازم نيست اين كار را بكند، گرچه موافق احتياط مستحبي است.(اجوبه الاستفتاءات، س ۸۱۲ و استفتا از دفتر معظم‌له، باب روزه، م ۶۰)
شیخ حمید :
دوست عزیز (سعید ) سلام زدن سبیل به تنهایی چه با ماشین چه با تیغ اشکالی ندارد
س :
سلام خون امدن از بینی هنگام روزه گرفتن چه حکمی دارد درصورتی که خون به گلو برود ایا روزه باطل می شود یا نه ممنون
س.ه :
سلام خون امدن از بینی هنگام روزه گرفتن چه حکمی دارد درصورتی که خون به گلو برود ایا روزه باطل می شود یا نه ممنون
بهرام :
سلام فکر کنم جواب سوالم یادتون رفت دوباره میپرسم: سلام عرض میکنم خدمت اساتید محترم سوالی دارم ؟ 1.خداوند تو قران نوشته ما در حالی که خداوند مفرد می باشد هدف از ما گفتن چیه ؟ 2.هدف از نزول آیه ی 1 سوره ی تحریم چست ؟این ایه؟(يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ. ای پيامبر ، چرا چيزی را که خدا بر تو، حلال کرده است ، به خاطر خشنود ساختن زنانت بر خود حرام می کنی؟ و خدا آمرزنده و مهربان است.) منتظر جوابم تا سوالات دیگرم را بیا کنم متشکرممم
n :
دیدن فیلم های خارجی بدون سانسور،در ماه رمضان مشکل دارد؟ اصولا دیدن این گونه فیلمها آیا موردی دارد؟
زینب :
سلام اگر بر شخصی غسل جنابت واجب گردد ولی نداند و بعد از مدتی بفهمد که غسل جنابت بر او واجب شده بوده حکم آن نمازها و روزه هایی که در آن مدت خوانده چیست؟ ایا باید قضای همه ی آن نمازها و روزه ها و کفاره ی آن روزه ها را بپردازد؟لطفا این سوال را از دیدگاه آیت ا... خامنه ای پاسخ دهید.ممنون
خوابالو :
سلام اگه ادم هکش فکرای بد بکنه بمثلا بوسه و اشکال داره؟
ریحانه :
سلام احکام استحاضه قلیله چیسه؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید
محمد :
سلام بر شما عزیزان . میخواستم بدانم کسی که نماز قضا بر گردن دارد میتواند نماز مستحبی مانند نماز شب ویا نماز های ایام هفته و... را بخواند و اگر میتواند ثواب نماز ها به او میرسد یا خیر ؟ یک دنیا ممنون.
اكبر :
سلام مدتيست به دختر همسايه مان علاقه مند شدم من 9سال ازاو بزرگترم پدرش به همين دليل با ازدواج ما مخالف است ايا به توجه به همكفو بودن ما ازلحاظ شرعي وعرفي وباتوجه به حكم مراجع واينكه اگر پدر بيدليل مخالفت كند ودختر عاقله نياز به شوهر داشته باشد بدون اذن پدر ميتوان اورا به عقد دايم يا موقت خوددراورم دختر بيست پنج سال دارد اونيز به من علاقه مند است
ahmad :
باسلام 1سوال ازمسائل حج اگرکسی درحین طواف بعدازدورچهارم{یعنی دورششم است}شک کندکه چنددورطواف کرده آیا می تواندازدورچهارم ادامه طواف راانجام دهد
شیخ حمید :
( س ) عزیز باید خدمت شما عرض کنم خون آمدن از بینی باعث بطلان روزه نمی شود اگه خون از بینی خارج و دوباره به دهان باز گردد و از حلق پایین برود باعث بطلان روزه می شود
شیخ حمید :
( n ) سلام دوست عزیز دیدن فیلم با صحنه های غیر اخلاقی و مستهجن چه در ماه مبارک رمضان و چه در غیر ماه مبارک رمضان در هر حالی حرام می باشد
شیخ حمید :
جناب خابالو عزیز سلام باید خدمت شما عرض کنم از لحاظ شرعی فکر گناه- گناه نیست و حرام نیست البته بهتر است بشدت از آن پرهیز شود چرا که فکر گناه مقدمه گناه و تحریک کننده بر ارتکاب گناه است برای جلو گیری از انحراف فکر بسوی اینگونه افکار لازم است فکر خود را با انجام کارهای دیگر مشغول نگه دارید و برنامه تلان طوری باشدکه وقت خالی کمتر داشته باشید چرال که بسیاری از این افکار نتیجه بیکاری است
عباس :
لطفاً نظرات آقا را راجع به نهی در معاملات را ثبت نمایید با تشکر
عباس :
لطفاً نظرات آقا را راجع به نهی در معاملات را ثبت نمایید با تشکر
ازاده :
با سلام و عرض خسته نباشی من می خواستم در مورد کاشت موجه یا اکستشن بپرسم غسل دارد چون من از موپه کمی دارم می خواستم این کار را انجام بدهم می خواستم ببینم غسل دارد یا نه این کار هم به اینصورت است که موجهغیر را مابین موپه های طبیعی با چسب کاشته میشود ممنون میشم جواب سوال من را زودتر بدهید
شیخ حمید :
دوست عزیز ( محمد ) سلام باید خدمت شما عرض کنم انجام نماز مستحبی با فرض بر ذمه بودن نماز قضا بدون اشکال است و صحیح می باشد و به ثواب آن هم می رسد اما مسئله مثل آن می ماند که شما به فردی مثلا مبلغ 50000 هزار تومان بدهکار باشید و آن فرد هم به شما مکرر مراجعه و طلب خود را از شما بخواهد و شما هم بگوئید ندارم و بعد در همان موقع پولی به دست شما برسد به مبلغ 100000 هزار تومان حال شما باید با این پول بدهی خود را بدهید که واجب است یا صدقه که مستحب است و صواب زیادی دارد کدام از نظر عقلی صحیح است ... موفق باشید
حسین :
سلام
شیخ حمید :
با عرض سلام و ادب خدمت شما ( ریحانه ) پاسخ سوال شما به شرح زیر است : احکام استحاضه قلیله و کثیره یکی از خونهایی که از زن خارج می شود، خون استحاضه است . و زن را در موقع دیدن خون استحاضه ، مستحاضه می گویند. خون استحاضه در بیشتر اوقات زرد رنگ وسرد است و بدون فشار و سوزش بیرون میاید و غلیظ هم نیست ، ولی ممکن است گاهی سیاه یا سرخ و گرم و غلیظ باشد و با فشار و سوزش بیرون آید. استحاضه سه قسم است : قلیله و متوسطه و کثیره . استحاضه قلیله آن است که خون ، پنبه ای را که زن داخل فرج می نماید سوراخ نکند و از طرف دیگرظاهر نشود. استحاضه متوسطه آن است که خون در پنبه فرو رود و از طرف دیگرظاهر شود، ولی به دستمالی که معمولا زنها برای جلوگیری از خون می بندند، جاری نشود. استحاضه کثیره آن است که خون از پنبه به دستمال جاری شود. در استحاضه قلیله باید زن برای هر نماز یک وضو بگیرد و ظاهر فرج راهم اگر خون به آن رسیده ، آب بکشد و بنابر احتیاط واجب پنبه را عوض کند یاآب بکشد. اگر پیش از نماز یا در بین نماز، خون استحاضه متوسطه ببیند، باید برای آن نماز غسل کند. در استحاضه کثیره علاوه بر کارهای استحاضه متوسطه که در مسأله پیش گفته شد، باید برای هر نماز دستمال را عوض کند،یا آب بکشد و یک غسل برای نماز ظهر و عصر و یکی برای نماز مغرب و عشا به جا آورد، و بین نماز ظهر وعصر فاصله نیندازد. و اگر فاصله بیندازد باید برای نماز عصر دوباره غسل کند. ونیز اگر بین نماز مغرب و عشا فاصله بیندازد، باید برای نماز عشا دوباره غسل نماید. اگر خون استحاضه ، پیش از وقت نماز هم بیاید، اگر چه زن برای آن خون ، وضو و غسل را انجام داده باشد، بنابر احتیاطواجب باید در موقع نماز وضو و غسل را بجا آورد. مستحاضه متوسطه و کثیره که باید وضو بگیرد و غسل کند، هر کدام را اول بجا آورد، صحیح است . ولی بهتر آن است که اول وضو بگیرد. اگر استحاضه قلیله زن ، بعد از نماز صبح متوسطه شود، باید برای نمازظهر و عصر غسل کند. و اگر بعد از نماز ظهر و عصر متوسطه شود، باید برای نمازمغرب و عشا غسل نماید. اگر استحاضه قلیله یا متوسطه زن بعد از نماز صبح کثیره شود، بایدبرای نماز ظهر و عصر یک غسل ، و برای نماز مغرب و عشا غسل دیگری بجا آورد. و اگربعد از نماز ظهر و عصر کثیره شود، باید برای نماز مغرب و عشا غسل نماید. مستحاضه کثیره یا متوسطه اگر پیش از داخل شدن وقت نماز برای نمازغسل کند، غسل او باطل است . بلکه اگر نزدیک اذان صبح برای نماز شب غسل کندو نماز شب را بخواند، احتیاط واجب آن است که بعد از داخل شدن صبح ، دوباره غسل و وضو را بجا آورد. زن مستحاضه ، برای هر نمازی چه واجب باشد و چه مستحب ، باید وضوبگیرد. و نیز اگر بخواهد نمازی را که خوانده احتیاطا دوباره بخواند، یا بخواهدنمازی را که تنها خوانده است دوباره با جماعت بخواند، باید تمام کارهایی را که برای استحاضه گفته شد انجام دهد. ولی برای خواندن نماز احتیاطو سجده فراموش شده و تشهد فراموش شده و سجده سهو، اگر آنها را بعد از نماز فورا بجا آورد، لازم نیست کارهای استحاضه را انجام دهد. زن مستحاضه بعد از آن که خونش قطع شد، فقطبرای نماز اولی که می خواند،باید کارهای استحاضه را انجام دهد و برای نمازهای بعد لازم نیست اگر زن نداند استحاضه او چه قسم است ، موقعی که می خواهد نمازبخواند، بنابر احتیاطواجب مقداری پنبه داخل فرج نماید و کمی صبر کند وبیرون آورد و بعد از آن که فهمید استحاضه او کدام یک از آن سه قسم است کارهایی را که برای آن قسم دستور داده شده انجام دهد، ولی اگر بداند تا وقتی که می خواهد نماز بخواند استحاضه او تغییر نمی کند، پیش از داخل شدن وقت هم می تواندخود را وارسی نماید. زن مستحاضه اگر پیش از آنکه خود را وارسی کند، مشغول نماز شود، چنانچه قصد قربت داشته و به وظیفه خود عمل کرده مثلا استحاضه اش قلیله بوده و به وظیفه استحاضه قلیله عمل نموده ، نماز او صحیح است . و اگر قصد قربت نداشته یاعمل او مطابق وظیفه اش نبوده ، مثل آنکه استحاضه او متوسطه بوده و به وظیفه قلیله رفتار کرده ، نماز او باطل است . زن مستحاضه اگر نتواند خود را وارسی نماید، باید به آنچه مسلما وظیفه اوست عمل کند، مثلا اگر نمی داند استحاضه او قلیله است یا متوسطه ، باید کارهای استحاضه قلیله را انجام دهد، و اگر نمی داند متوسطه است یا کثیره ، باید کارهای استحاضه متوسطه را انجام دهد. ولی اگر بداند سابقا کدام یک از آن سه قسم بوده ،باید به وظیفه همان قسم رفتار نماید. اگر خون استحاضه در باطن باشد و بیرون نیاید، وضو و غسل باطل نمی شود.و اگر بیرون بیاید، هر چند کم باشد، وضو و غسل را به تفصیلی که گذشت باطل می کند. زن مستحاضه اگر بعد از نماز خود را وارسی کند و خون نبیند اگر چه بداند دوباره خون می آید، با وضویی که دارد می تواند نماز بخواند. زن مستحاضه اگر بداند از وقتی که مشغول وضو یا غسل شده ، خونی از اوبیرون نیامده و تا بعد از نماز هم خون در داخل فرج نیست و بیرون نمی آید، می تواندخواندن نماز را تأخیر بیندازد. اگر مستحاضه بداند که پیش از گذشتن وقت نماز به کلی پاک می شود یا به اندازه خواندن نماز، خون بند می آید، باید صبر کند و نماز را در وقتی که پاک است بخواند. اگر بعد از وضو و غسل ، خون در ظاهر قطع شود و مستحاضه بداند که اگر نمازرا تأخیر بیندازد، به مقداری که وضو و غسل و نماز را به جا آورد، به کلی پاک می شود، باید نماز را تأخیر بیندازد و موقعی که به کلی پاک شد، دوباره وضو وغسل را بجا آورد و نماز را بخواند. و اگر وقت نماز تنگ شد، لازم نیست وضوو غسل را دوباره به جا آورد، بلکه با وضو و غسلی که دارد، می تواند نمازبخواند. مستحاضه کثیره و متوسطه وقتی به کلی از خون پاک شد باید غسل کند.ولی اگر بداند از وقتی که برای نماز پیش ، مشغول غسل شده دیگر خون نیامده لازم نیست دوباره غسل نماید. مستحاضه قلیله بعداز وضو، و مستحاضه کثیره و متوسطه بعد از غسل ووضو باید فورا مشغول نماز شود، ولی گفتن اذان و اقامه و خواندن دعاهای قبل ازنماز اشکال ندارد. و در نماز هم می تواند کارهای مستحب مثل قنوت و غیر آن را بجاآورد. زن مستحاضه اگر بین غسل و نماز فاصله بیندازد، باید دوباره غسل کند و بلافاصله مشغول نماز شود. ولی اگر خون در داخل فضای فرج نیاید، غسل لازم نیست . اگر خون استحاضه زن جریان داشته باشد و قطع نشود، چنانچه برای او ضررنداشته باشد، باید پیش از غسل و بعد از آن به وسیله پنبه از بیرون آمدن خون جلوگیری کند. ولی اگر همیشه جریان ندارد، فقط باید بعد از وضو و غسل از بیرون آمدن خون جلوگیری نماید. و چنانچه کوتاهی کند و خون بیرون آید، باید دوباره کسل کند و وضو هم بگیرد و اگر نماز هم خوانده ، باید دوباره بخواند. اگر در موقع غسل خون قطع نشود، غسل صحیح است . ولی اگر در بین غسل ،استحاضه متوسطه کثیره شود، واجب است چنانچه مشغول غسل ترتیبی (یا ارتماسی )بوده همان را از سر بگیرد. احتیاط واجب آن است که زن مستحاضه در تمام روزی که روزه است ، به مقداری که می تواند از بیرون آمدن خون جلوگیری کند. روزه زن مستحاضه ای که غسل بر او واجب می باشد، در صورتی صحیح است که در روز غسلهایی را که برای نمازهای روزش واجب است ، انجام دهد. ونیز بنابر احتیاطواجب باید غسل نماز مغرب و عشای شبی که می خواهد فردای آن راروزه بگیرد بجا آورد. ولی اگر برای نماز مغرب و عشا غسل نکند و برای خواندن نمازشب پیش از اذان صبح غسل نماید و در روز هم غسلهایی را که برای نمازهای روزش واجب است بجا آورد، روزه او صحیح است . اگر بعد از نماز عصر مستحاضه شود و تا غروب غسل نکند، روزه او صحیح است . اگر استحاضه قلیله زن پیش از نماز متوسطه یا کثیره شود، باید کارهای متوسطه یا کثیره را که گفته شد انجام دهد. و اگر استحاضه متوسطه ، کثیره شود بایدکارهای استحاضه کثیره را انجام دهد. و چنانچه برای استحاضه متوسطه غسل کرده باشد، فایده ندارد و باید دوباره برای کثیره غسل کند. اگر در بین نماز، استحاضه متوسطه زن کثیره شود، باید نماز را بشکند وبرای استحاضه کثیره غسل کند و وضو بگیرد و کارهای دیگر آن را انجام دهد وهمان نماز را بخواند. و اگر برای هیچ کدام از غسل و وضو وقت ندارد، باید دو تیمم کند، یکی بدل از غسل و دیگری بدل از وضو. و اگر برای یکی از آنها وقت ندارد،باید عوض آن تیمم کند و دیگری را بجا آورد. ولی اگر برای تیمم هم وقت ندارد،نمی تواند نماز را بشکند، و باید نماز را تمام کند، و بنابر احتیاطواجب قضانماید. و همچنین است اگر در بین نماز استحاضه قلیله او متوسطه یا کثیره شود. اگر دربین نماز، خون بند بیاید و مستحاضه نداند که در باطن هم قطع شده یانه ، چنانچه بعد از نماز بفهمد قطع شده بوده ، باید وضو و غسل و نماز رادوباره بجا آورد. اگر استحاضه کثیره زن متوسطه شود، باید برای نماز اول ، عمل کثیره وبرای نمازهای بعد، عمل متوسطه را بجا آورد. مثلا اگر پیش از نماز ظهر استحاضه کثیره متوسطه شود، باید برای نماز ظهر غسل کند و برای نماز عصر و مغرب و عشا فقطوضو بگیرد. ولی اگر برای نماز ظهر غسل نکند و فقطبه مقدار نماز عصر وقت داشته باشد، باید برای نماز عصر غسل نماید. و اگر برای نماز عصر هم غسل نکند،باید برای نماز مغرب غسل کند. و اگر برای آن هم غسل نکند و فقطبه مقدار نمازعشا وقت داشته باشد، باید برای عشا غسل نماید. اگر پیش از هر نماز خون مستحاضه کثیره قطع شود و دوباره بیاید، برای هر نماز باید یک غسل بجا آورد. ولی اگر بعد از غسل و پیش از نماز قطع شود، چنانچه وقت تنگ باشد که نتواند غسل کند و نماز را در وقت بخواند، با همان غسل می تواند نماز را بخواند و همین طور است حکم وضو. اگر استحاضه کثیره قلیله شود، باید برای نماز اول عمل کثیره و برای نمازهای بعد عمل قلیله را انجام دهد. و نیز اگر استحاضه متوسطه قلیله شود، بایدبرای نماز اول ، عمل متوسطه و برای نمازهای بعد عمل قلیله را بجا آورد. اگر مستحاضه یکی از کارهایی را که بر او واجب می باشد حتی عوض کردن پنبه را ترک کند، نمازش باطل است . مستحاضه قلیله اگر بخواهد غیر از نماز کاری انجام دهد، که شرط آن وضوداشتن است ، مثلا بخواهد جایی از بدن خود را به خط قرآن برساند، باید وضوبگیرد، و وضویی که برای نماز گرفته کافی نیست ، بنابر احتیاط واجب . رفتن در مسجد مکه و مدینه و توقف در سایر مساجد و خواندن سوره ای که سجده واجب دارد برای زن مستحاضه اشکال ندارد، ولی نزدیکی شوهر با او بنابراحتیاطواجب در صورتی حلال می شود که غسل کند، اگر چه کارهای دیگری را که برای نماز واجب است ، مثل وضو و عوض کردن پنبه و دستمال انجام نداده باشد. اگر زن در استحاضه کثیره یا متوسطه بخواهد پیش از وقت نماز جایی از بدن خود را به خطقرآن برساند، باید غسل کند و وضو هم بگیرد. نماز آیات بر مستحاضه واجب است . و باید برای نماز آیات هم کارهایی را که برای نماز یومیه گفته شد، انجام دهد. هرگاه در وقت نماز یومیه نماز آیات بر مستحاضه واجب شود، اگر چه بخواهد هر دو را پشت سر هم به جا آورد، باید برای نماز آیات هم تمام کارهایی را که برای نماز یومیه او واجب است ، انجام دهد. و احتیاطواجب آن است که هر دو را با یک غسل و وضو به جا نیاورد. اگر زن مستحاضه بخواهد نماز قضا بخواند، باید برای هر نماز کارهایی را که برای نماز ادا بر او واجب است بجا آورد. اگر زن بداند خونی که از او خارج می شود خون زخم نیست و شرعا حکم حیض و نفاس را ندارد، بنابر احتیاط واجب باید به دستور استحاضه عمل کند.بلکه اگر شک داشته باشد که خون استحاضه است یا خونهای دیگر، چنانچه نشانه آنهارا نداشته باشد، بنابر احتیاط واجب باید کارهای استحاضه را انجام دهد.
شیخ حمید :
دوست عزیز (اکبر)سلام با آرزوی موفقیت برای شما در تمام مراحل زندگی باید خدمت شما عرض کنم این مسئله به این سادگی که شما مطرح کردید نیست از منظر قانونی شما برای عقد چه موقت و چه دائم باید اذن ولی را داشته باشید و اگر ولی بی مورد مخالفت کند و دلیلی نداشته باشد و دختر هم عاقله بالغه باشد و نیاز به همسر داشته باشد شما باید حتما به دادگاه مراجعه نمائید تا یبا حکم دادگاه مبنی بر عاقله بودن دختر و هم کفو بودن شما دادگاه حکم کند در غیر این صورت عقد شما نه شرعا و نه قانونا صحیح نیست به غیر از این شما باید توجه داشته باشید که با احساسات در آینده نمی توانید زندگی کنید شضما نمی توانید بگوئید که من و همسرم فکر می کنیم که در یک جزیره زندگی میکنیم ونیاز به کسی نداریم شما ناچار از تعامل و رفت و آمد با خانواده همسرتان و خانواده خودتان هستید و اگر با انجام کاری عجولانه در ابتدای زندگی باعث تیره شدن این روابط بشوید تا آخر زندگی باید تاوان آن را بدهید زیرا اول کسی که در این مورد رنج خواهد کشید و به قول معروف اعصابش خورد خواهد شد خود شما خواهید بود بهتر است برای انجام این کار با مشورت با مشاوران صالح و دیگر دوستانتان از راه منطقی و دوستانه به خواسته هایتان برسید تا ان شا الله در آینده زندگیی گوارا داشته باشید
شیخ حمید :
دوست عزیز ( ahmad ) سلام پاسخ سوال شما به شرح ذیل می باشد حواس پرتي و شكّ و وسوسه است بپرهيزند و تعداد دورهاي طواف را نگه دارند، چون اگر در تعداد دورهاي طواف شك كنند در اكثر موارد طواف باطل است و بايد طواف را دوباره انجام دهند. ]127[ اگر در حال طواف، شك بين تعداد دورهاي طواف پيش آيد كه عدد هفت در كار نباشد; مثلا شك كند دور پنجم است يا ششم، چهارم است يا پنجم، سوم است يا چهارم، طواف باطل است. (م626) ]128[ اگر شك بين هفت و كمتر از آن پيش آيد; مثلا شك بين ششم و هفتم يا پنجم و هفتم، طواف باطل است.(1) (م626)
شیخ حمید :
با عرض سلا م و ادب خدمت شما ( آزاده ) در پاسخ سوال شما باید بگویم کاشت مژه اگر مانع از رسیدن آب به مژه اصلی چشم باشد و موقع وضو قابل برداشتن نباشد کاشتن آن جایز نیست. و اگر کاشته شد در هنگام وضو و غسل اگر امكان ندارد كه مژه کاشته شده را بردارد،بايد علاوه بر وضو و غسل جبيره‌اى، تيمّم بدل از غسل يا وضو بنمايد.
د :
من خودارضایی می کردم اما نمیدانستم گناه است از وقتی که فهمیدم ان را ترک کردم حکم من چیست
شیخ حمید :
دوست عزیز ( د ) باید خدمت شما عرض کنم همین که شما متوجه اشتباه خود شدید و ترک آن کردید خود توفیقی است برترک گناه البته باید بدانید که شما موفق شده اید از گناه کبیره برهید در روایات آمده کسانی که مبتلا به این عمل هستند در روز قیامت خداوند به آنها نظر رحمت نمی کند شماباید نماز ها یا روزه هایی را که در حال جنابت بوده اید یا از شما قضا شده بجا آورده وبه در گاه الهی که به شما توفیق تر ک داده توبه کرده و طلب مغفرت کنید و بدانید همین که متوجه اشتباه و گناه خود شدید نشانه رحمت الهی برای شما است
بهرام :
سلام جناب شیخ حمید عزیز خوب هستین ؟ در عجم چرا جواب سوالات منو نمیدین؟ سلام عرض میکنم خدمت اساتید محترم سوالی دارم ؟ 1.خداوند تو قران نوشته ما در حالی که خداوند مفرد می باشد هدف از ما گفتن چیه ؟ 2.هدف از نزول آیه ی 1 سوره ی تحریم چست ؟این ایه؟(يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ. ای پيامبر ، چرا چيزی را که خدا بر تو، حلال کرده است ، به خاطر خشنود ساختن زنانت بر خود حرام می کنی؟ و خدا آمرزنده و مهربان است.) منتظر جوابم تا سوالات دیگرم را بیا کنم متشکرممم
ز.م.ش.ع :
با سلام اگرنمیدانم باد معده از من سرنمازخارج شده یانه چه حکمی دارد؟بعضی اوقات یه جوری میشه که واقعا نمیدونم خارج میشه یانه؟لطفاراهنمایی کنید
حسن :
گسی به عمدخودشوجنب میکنه ایا میتونه نمازبخونیم اگرنمی شه چگونه میتونیم بخونیم ایا باید غسل کنیم یاچیکار کنیم نمی دونم چیکارکنم
شیخ حمید :
با عرض سلام و ادب خدمت شما جناب ( ز.م.ش.ع ) در مورد سوال شما باید خدمتتان عرض کنم که در جایی که علم ندارید باید بنا را براین قرار دهید که بادی از شما خارج نشده و نماز شما صحیح می باشد به شک خود و اینکه احتمال داره باد خارج شده باشد یا نه اعتناء نکنید
شیخ حمید :
دوست عزیز (بهرام ) سلام با عرض پوزش و عذر خواهی در تاخیر رخ داده در مورد سوال شما باید بگویم جوابی که در مورد دو سوال مطرح شده توسط حضرتعالی یافتم به شرح ذیل می باشد امیدوارم که جواب خود را گرفته باشید پرسش:چرا خداوند برای خود ضمیر جمع به کار برده است ؟مثلا به جای اینکه بگوید: من خلق کردم؟می فرماید: ما خلق کردیم. پاسخ:به كار بردن ضمیر جمع متكلم (ما) رمز عظمت و نشانه بزرگى گوینده است و خداوند براى این تعبیر از همه شایسته‏تر مى‏باشد. ادبا مى‏گویند علت این كه به كار بردن ضمیر جمع متكلم رمز عظمت شناخته مى‏شود این است كه افراد بزرگ معمولا تنها نیستند؛ یعنى خدمتگزاران و فرمانبردارانى همیشه در راه اهداف آنها كوشش مى‏كنند و به این ترتیب همواره اجتماعى را تشكیل مى‏دهند و همین معنى سبب شده كه به كار بردن این لفظ «كنایه از عظمت» باشد. به این ترتیب، هر موقع ضمیر جمع در كلمات خدا به كار برده شود بار دیگر ما به یاد عظمت و بزرگى او و آن همه نیروهاى آشكار و پنهان عالم هستى كه همه سر بر فرمان او دارند مى‏افتیم و از این رو توحید ما كاملتر و توجه ما نسبت به آن ذات مقدس بیشتر مى‏شود. گذشته از این آوردن ضمیر جمع در ایات قرآن ممکن است به جهات زیر نیز باشد: 1_ گاهى آوردن ضمیر جمع به جهت اهمیت دادن به موضوع مهمى بوده كه باید به آن اهمیّت ویژه اى داده مى شد، مانند حفظ و نگه دارى قرآن از تحریف. خداوند مى فرماید: «انّا نحن نزّلنا الذّكر و انّا له لحافظون؛(1) ما قرآن را نازل كردیم و خود آن را حفظ مى كنیم». این تعبیر مشحون از اعجاز و متضمّن پنج ضمیر جمع به جهت اهمیت دادن به قرآن است. بنابراین جمع آوردن ضمیر گاهى به جهت اهمیت موضوع است. 2_ برخى از كارهاى الهى به واسطه ملائكه كه جنود و كارگزاران الهى هستند انجام مى شود. در این گونه موارد جهت تفخیم و تعظیم ضمیر جمع آورده مى شود مانند: «إنّا كلّ شى خلقناه بقدر؛(2) ما هر چیزى را به اندازه خلق كردیم». 3_ گاهى جمع آوردن ضمیر فقط براى تفخیم و تعظیم است، مانند: «انّا هدیناه السبیل؛(3) ما راه را به شما نشان دادیم».(4) گاه ضمیر متكلم وحده بیان مى شود كه عنایت خاص به چیزى و به خلق بلاواسطة چیزى معلوم شود و احتمال مداخلة غیر و وسائط دفع شود، مثل: «یا موسى انّنى أنا الله» در این مورد آوردن ضمیر جمع منافى با مقصود است.(5) مرحوم آیت الله طالقانى در تفسیرپرتوی از قرآن فرمود: «در آیة «انّا انزلناه فى لیلة القدر» ضمیر جمع به كار برده با آن كه او یكتا و یگانه است تا بر عظمت نازل كننده (خدا) دلالت كند. بدیهى است آن چه را كه بخشنده اى بزرگ مى‌بخشد و مى فرستد، قطعاً‍ با اهمیّت و عظیم است و نظیرش را در لفظ «الم نشرح لك صدرك» مى توان یافت».(6) 1ـ حجر (15) آیة 9. 2ـ قمر(54) آیة 49. 3ـ انسان (76) آیة 3. 4ـ آیت الله صافی، معارف دین، ج 1، ص 178. 5ـ همان. 6ـ آیت الله طالقانی،‌ تفسیر پرتوی از قرآن ، ص 274؛ تفسیر نمونه، ج 27، ص 181. درمورد قسمت دوم سوال شما در مورد آیه نخست سوره تحریم در شأن نزول آیات سوره تحریم روایات زیادی در کتب تفسیر و حدیث و تاریخ نقل شده که مشهورترین و مناسب ترین آنها چنین است: پیامبر (ص) گاه که نزد یکی از همسران به نام به زینب بنت حجش می رفت، زینب او را نگه می داشت و از عسلی که تهیه کرده بود خدمت پیامبر (ص) می آورد. این سخن به گوش عایشه رسید و بر او گران آمد. او می گوید: من با حفصه (یکی دیگر از همسران پیامبر که دختر عمر بود) قرار گذاشتیم که هر وقت پیامبر (ص) نزد یکی از ما آمد فورا به او بگوییم آیا صمغ مغافیر خورده ای؟ (مغافیر صمغی بود که یکی از درختان حجاز به نام «عرقط» تراوش می کرد و بوی نا مناسبی داشت) و پیامبر (ص) مقید بود که هرگز بوی نامناسبی از دهان یا لباسش شنیده نشود بلکه به عکس اصرار داشت همیشه خوشبو و معطر باشد . به این ترتیب روزی پیامبر (ص) نزد حفصه آمد، او این سخن را به پیامبر (ص) گفت: حضرت فرمود: من مغافیر نخورده ام، بلکه عسلی نزد زینب نوشیده ام و من سوگند یاد می کنم که دیگر از آن عسل ننوشم (نکند زنبور آن عسل روی گیاه نامناسبی و احتمالا مغافیر نشسته باشد) ولی این سخن را به کسی مگوی (مبادا به گوش کسی برسد و بگویند چرا پیامبر غذای حلالی را بر خود حرام کرده؟ و یا از کار پیامبر در این مورد و مشابه آن پیروی کنند و یا به گوش زینب برسد و دل او شکسته شود). ولی سرانجام او این راز را فاش کرد و بعدا معلوم شد اصل این قضیه توطئه ای بوده است. پیامبر (ص) سخت ناراحت شد و آیات فوق نازل گشت . ماجرا را چنان پایان داد که دیگر این گونه کارها در درون خانه پیامبر (ص) تکرار نشود. V}(تفسیر نمونه، ج 24، ص 271){V آیه اول سوره تحریم هیچ گناهى را به پیامبر اکرم(ص) نسبت نمى‏دهد. براى این که کلمه «تحریم» مشترک لفظى بین چند معناست و همین مساءله موجب سوء برداشتهایى از آیه شریفه شده است؛ از جمله: 1ـ یکى از معانى رایج آن«تحریم تشریعى» است؛ یعنى چیزى را از نظر قانون حرام و ممنوع شمردن. 2ـ معناى دیگر آن «کف نفس»؛ یعنى خوددارى از استفاده کردن از چیزى است اعم از آن که از نظر شرع و قانون آن چیز حلال باشد یا حرام. آنچه در این آیه منظوراست همین معناى دوم مى‏باشد؛ یعنى پیامبر(ص) تصمیم گرفتند از آن امر مباح پرهیز کنند و این چیز مذموم و ناپسندى نیست؛ زیرا در آن نافرمانى خدا صورت نگرفته است و اگر خداوند به پیامبر(ص) فرمود: «چرا چنین کردى» توبیخ آن‏حضرت نیست بل اشعار بر این دارد که لازم نیست براى توقع نابجاى همسرت خودرا از نعمت دیگرى محروم‏سازى. در ضمن این نکته را متذکر باشید که در خطابات قرآنى آیاتى هست که ظاهر اولیه آن عتاب و سرزنش پیامبر(ص) است ولى لب آن تمجید و ستایش ایشان است؛ مانند آیه«لعلک باخع نفسک». آیه مورد بحث نیز چنین است و نشان مى‏دهدپیامبر اکرم(ص) تا چه اندازه - بیش از حد